BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

PGE Arena Gdańsk: wkrótce montaż poliwęglanów

Na gdańskim stadionie zamontowano już 64 stalowe wręgi (z 82), które stanowić będą podstawę fasady i dachu. Każdy ma 100 metrów długości i waży 66 ton.

Montaż konstrukcji stalowej na PGE Arena Gdańsk rozpoczął się 2 kwietnia od postawienia pierwszego pionowego elementu wręgi, który mierzy 40 metrów. Każdy taki dźwigar składa się z dwóch elementów. Drugi, pionowy, jest dłuższy o 20 metrów i cięższy. Cała konstrukcja stalowa waży 5412 ton - na niej zainstalowane zostaną płyty poliwęglanowe o różnych odcieniach bursztynu.

Montaż tych elementów rozpoczniemy na przełomie sierpnia i września. Płyty poliwęglanowe zajmują powierzchnię ponad czterech hektarów, mówi Adam Kalata, wiceprezes Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012.

Wyjątkowo spektakularna operacja zostanie przeprowadzona po zamontowaniu ostatniej wręgi. Usunięte zostaną podpory, na których ułożone zostały wszystkie elementy konstrukcji stalowej stanowiące stelaż dachu. Wtedy nastąpi rozprężenie całej konstrukcji, która powinna samoczynnie obniżyć się o około 20 centymetrów, dodaje Kalata.

Na PGE Arena Gdańsk trwa również montaż systemów teletechnicznych. Inwestycję wykonuje firma Trias S.A., która w marcu wygrała przetarg na ich przygotowanie, realizację i eksploatację. Na 16 dźwigarach zostanie zainstalowanych ok. 160 czujników, które będą rejestrować naprężenia dachu. Informacje z czujników trafią do centralnego kontrolera, który na bieżąco będzie analizował dane o naprężeniu całego obiektu. Po przekroczeniu ustalonych poziomów progowych nastąpi automatyczne ostrzeżenie o niebezpieczeństwie.

Przy analizie danych, system będzie korzystał ze zbudowanej w okolicach stadionu stacji pogodowej podającej m.in. siłę i kierunek wiatru, wilgotność powietrza oraz temperaturę otoczenia.

źródło i zdjęcie: www.euro.gdansk.pl

logo footer