BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Sukces w Niemczech! Polacy medalistami Mistrzostw Europy!

Po raz pierwszy w historii Mistrzostw Europy w Umiejętnościach Leśnych, reprezentanci Polski stanęli na podium! Polska reprezentowana była przez drużynę młodych drwali z Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi, której sponsorem jest firma HUSQVARNA®

 

W dniach 20 – 24 maja 2009 w miejscowości Lohr am Main w Niemczech odbyły się VIII Mistrzostwa Europy w Umiejętnościach Leśnych. 15 drużyn z całej Europy, przez 4 dni udowadniało swoje umiejętności związane z pracą pilarką, a także wiedzę z zakresu leśnictwa.

 

Drużyna z Polski, której sponsorem jest firma HUSQVARNA®, odniosła sukces zajmując 3 miejsce w kategoriach drużynowych. Młodzi zawodnicy pokonali m.in. drużyny z Niemiec, Francji, Szwecji i Włoch. Polska Reprezentacja została wyłoniona podczas eliminacji - I Mistrzostw Polski w Umiejętnościach Leśnych, które odbyły się w marcu w Tucholi. 

Skład drużyny z Polski: Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi:

1. Adam Wawrzak – zawodnik,

2. Paweł Wesołowski – zawodnik,

3. Szczepan Nitek – zawodnik,

4. Adam Dobreńko – zawodnik,

5. Rafał Bosek – zawodnik rezerwowy,

6. Leszek Suwalski – trener pilarki,

7. Teresa Chirrek – trener „Bieg leśnika”.

Cieszymy się, że mogliśmy się przyczynić do tego, aby drużyna z Polski miała możliwość  wzięcia udziału w Mistrzostwach Europy w Umiejętnościach Leśnych 2009. Przez wiele miesięcy zawodnicy ciężko trenowali i zasłużyli na taki sukces. Gratulujemy im serdecznie! - powiedział Robert Kujawiak, przedstawiciel Sponsora Polskiej Drużyny - firmy HUSQVARNA®.

Umiejętności, precyzja, wiedza…

Pierwszy dzień Mistrzostw sprawdził praktyczne zdolności drużyny w 5 konkurencjach
związanych z pracą pilarką:

  • Zmiana łańcucha tnącego – Zadaniem uczestnika jest zdjęcie oraz założenie łańcucha, przykręcenie prowadnicy oraz prawidłowe naciągnięcie łańcucha tak - aby pilarka była gotowa do kolejnej konkurencji.
  • Przerzynka kombinacyjna - Zawodnik ma za zadanie odciąć w odpowiedni sposób krążki z kłody. Liczy się czas wykonania zadania, wielkość progu oraz odchylenie.
  • Przerzynka precyzyjna - Konkurencja polega na precyzyjnym i szybkim odcięciu krążków kłody.
  • Ścinka drzew z użyciem trenażera - Kilkanaście metrów od drzewa zostaje umieszczony kołek. Zawodnik ma za zadanie obalić drzewo jak najbliżej kołka. Przez sędziów oceniana jest m.in.: precyzja, technika obalania, czas ścinki, głębokość podcięcia, kąt podcięcia, próg zabezpieczenia oraz odchylenie drzewa od palika.
  • Okrzesywanie – Na kłodzie umieszczonych zostaje 30 sztucznych gałęzi, na długości ok. 6 metrów, które muszą zostać odpowiednio wycięte przez zawodnika. Sędziowie poddadzą ocenie jakość pracy oraz czas. Konkurencje zostały przeprowadzone w specjalnie przygotowanych warunkach, w kategoriach zespołowych i indywidualnych. Precyzję i profesjonalizm oceniał sztab jurorów, złożonych ze specjalistów danej konkurencji. 

Drugiego dnia Mistrzostw zawodnicy poszukiwali odpowiedzi na zagadnienia związane z naturą  podczas tzw. „Biegu Leśnika”. Konkurencja ta obejmowała 16 zadań, które wykonane były na
terenie leśnym. „Bieg Leśnika” wymagał od uczestników spostrzegawczości, wytrzymałości oraz  szerokiej wiedzy z zakresu leśnictwa. Mieli oni za zadanie m.in.: rozpoznać gatunki drzew i zwierząt,
oszacować wiek drzewa, określić liczbę drzew na hektar oraz obliczyć nachylenie terenu w
procentach.

HUSQVARNA
® - producent wysokiej klasy urządzeń mechanicznych, przeznaczonych do pielęgnacji terenów zieleni przez cały rok: lasów, parków, ogrodów, obiektów sportowych i innych.  Kilkuwiekowe doświadczenie w mechanice precyzyjnej oraz produkcji sprzętu, w połączeniu z innowacyjnymi konstrukcjami zawsze stawiały firmę w czołówce światowych producentów. Produkty są cenione przez użytkowników ze względu na ich: jakość, łatwość obsługi, bezpieczeństwo użytkowania oraz bezawaryjność. Firma powstała w XVII wieku w Szwecji i jest jednym z najstarszych przedsiębiorstw na świecie.Husqvarna® obecna jest w ponad 100 krajach na całym świecie poprzez sieć swoich oddziałów i ponad 18 tysięcy punktów dilerskich. Husqvarna® Poland zarządza sprzedażą i serwisem sprzętu na terenie Polski poprzez sieć około 400 dilerów na terenie całego kraju.

Dodatkowe informacje o firmie dostępne są na stronie: www.husqvarna.pl.

logo footer