BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Nowe lotnisko w Charkowie

W sobotę został otwarty nowy terminal portu lotniczego w Charkowie na Ukrainie. Dyrektor UEFA EURO 2012 Martin Kallen podkreślił, że nowoczesne lotnisko to duży krok na drodze do organizacji piłkarskich mistrzostw Europy 2012 roku.

Terminal charkowskiego lotniska to pierwsza zakończona na Ukrainie inwestycja w transporcie lotniczym. Jest to budynek ze szkła i aluminium, zapewniający przepustowość 650 tysięcy pasażerów rocznie. Nowy port lotniczy w Charkowie stanął tuż obok historycznego już aeroportu, wybudowanego w 1925 roku i nie spełniającego współczesnych standardów. Zabytkowy budynek z czasów radzieckich ma być jednak stopniowo odrestaurowany i zachowany w swej dawnej formie.

Wiktor Janukowycz, który specjalnie przyleciał do Charkowa z kilkudziesięciominutową wizytą, aby dokonać uroczystego otwarcia portu lotniczego, nazwał inwestycję wrotami na świat wschodniej Ukrainy. W opinii prezydenta nowy terminal jest również symbolem dokonujących się w kraju przemian i przykładem jak owocna może być współpraca władz państwowych z prywatnymi inwestorami.

433 miliony hrywien zainwestowanych przez Aleksandra Jarosławskiego w ten terminal to przykład dla innych jak wspólnie możemy budować przyszłość Ukrainy, powiedział, przecinając symboliczną wstęgę przy wejściu do budynku.

EURO 2012 otwiera przed nami nowe możliwości, dodał Janukowycz, przyznając, że przed Ukrainą jeszcze dużo pracy na drodze do mistrzostw. Jestem jednak przekonany, że wypełnimy nasze zobowiązania i z powodzeniem przeprowadzimy mistrzowski turniej, zapewnił.

Janukowycz podziękował kierownictwu UEFA za zaufanie jakim obdarzyli nowe władze Ukrainy i obiecał, że będzie osobiście wspierał wszystkie inwestycje związane z przygotowaniami.

O sukcesie Ukrainy i powodzeniu przygotowań jest również przekonany główny inwestor i właściciel terminalu, znany ukraiński biznesmen i działacz sportowy Aleksander Jarosławski. Pytany, czy Charków będzie gotów do EURO opowiedział krótko: Gdybym nie był pewien, nie zainwestowałbym w przygotowania 200 milionów (dolarów - PAP).

Zdaniem Aleksandra Jarosławskiego nowy terminal i trwająca obecnie przebudowa infrastruktury samego lotniska ożywi ruch pasażerski zarówno na liniach wewnętrznych jak i międzynarodowych. Prowadziliśmy już rozmowy z wieloma portami lotniczymi w Europie i planujemy połączenia m.in. z Mediolanem, a być może także z Warszawą, ujawnił.

Pod wrażeniem rozmachu inwestycji był zaproszony na otwarcie szef EURO 2012 z ramienia UEFA Martin Kallen. "To bardzo nowoczesny i piękny terminal a jego oddanie do użytku to duży krok Charkowa na drodze do organizacji mistrzostw. Jego zdaniem potrzeba jeszcze kilku miesięcy, aby "dotarły się" wszystkie elementy i port osiągnął docelową funkcjonalność.

Nie zabrało w Charkowie polskiego akcentu. Okazało się bowiem, że firma z Kalisza wyposażyła terminal w specjalne lotniskowe ławki w salach przylotów i odlotów.

Przez cztery dni zainstalowaliśmy tu 610 siedzisk, powiedział jej właściciel Cezary Wojtkowiak. Prace przy wykończeniu budynku odbywały się się w niesamowitym tempie, dzień i noc. Aby wprowadzić do wnętrza rzędy siedzisk musieliśmy rozebrać część szklanej elewacji i użyć dźwigu.

Firma specjalizuje się w wyposażeniu lotnisk i, jak z dumą pokreślił jej właściciel, charkowski terminal jest 37. lotniskiem na świecie, gdzie zainstalowane są siedziska produkowane w Kaliszu.

Otwarcie terminalu, zbudowanego kosztem 55 mln dolarów, jest pierwszym etapem rekonstrukcji i przebudowy całego portu lotniczego. Trwająca już budowa nowego pasa startowego, remont stanowisk postojowych, dróg kołowania, peronów i rewitalizacja historycznego budynku dworca finansowana jest już z budżetu państwa i kosztować ma ponad 130 mln dolarów. Po zakończeniu wszystkich prac port lotniczy Charków będzie mógł przyjmować statki powietrzne klasy Airbus A-30 czy Boeing B-737.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: Wikimedia Commons

logo footer