BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Bramka piłkarska z pustaków Porotherm

Od 20 sierpnia, na warszawskim nabrzeżu Wisły przy pomniku Syrenu można podziwiać oryginalną bramkę piłkarską, do której budowy użyto pustaków Porotherm. Jest to projekt wymiany artystycznej Czysta Sztuka - Pure Art, organizowany przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i Narodową Akademią Sztuk Pięknych w Bergen, w który zaangażowała się firma Wienerberger.

Nietypowa instalacja została po raz pierwszy zaprezentowana na wernisażu wystawy Urbanistyczna rzeczywistość, wiejska fantazja, który odbył się w piątek, 20 sierpnia. Jej autorką jest norweska artystka Hilde Angel Danielsen. Instalacja Danielsen przedstawia bramkę piłkarską z cegieł, nawiązującą do widocznego na drugim brzegu Wisły stadionu, budowanego na Euro 2012. Bramka piłkarska zrobiona jest z pustaków stropowych Porotherm, dzięki wykorzystaniu zasady przesuniętej perspektywy oraz odpowiedniemu ich ułożeniu, robi wrażenie lekkiej i ażurowej. Oryginalna, ośmiometrowa bramka ma kształt zbliżony do litery Z.

Do budowy tej niecodziennej bramki piłkarskiej użyto około 182 pustaków stropowych Porotherm 23/62.5 oraz 52 pustaki stropowe Porotherm 23/50. Najciekawszym elementem tego obiektu jest ścianka, która została postawiona prostopadle do Stadionu Narodowego. Na jej powierzchni artystka wykorzystała mniejsze z pustaków, by układając je w odpowiedni sposób, zostawić na ścianie ślad, który pozostawiłaby piłka, lecąca prosto z boiska stadionu.

Zawsze staramy się dorzucić tak zwaną cegiełkę do rozwoju sztuki architektonicznej. W przypadku projektu Pure Art można to rozumieć wręcz dosłownie, bo do stworzenia instalacji przekazaliśmy właśnie cegły, powiedział Jerzy Klimm, Kierownik Działu Marketingu i Zarządzania Produktem firmy Wienerberger. Wspieranie ciekawych i oryginalnych pomysłów łączących twórczość artystyczną i budownictwo jest dla nas niezwykle ważne. Dzięki takim przedsięwzięciom udowadniamy, że architektura nie musi być monotonna i nudna, ale można ją wykorzystać w zupełnie nowy, kreatywny sposób przez co staje się ponadczasowa, dodał.

Nazwa całego projektu, Czysta Sztuka, jest wykorzystywana przez pomysłodawców idei ze względu na swoją wieloznaczność. Z jednej strony ma oznaczać ona sztukę autentyczną, wolną od komercyjnych wpływów, z drugiej ma być kojarzona z ekologią.

Instalację można oglądać do 25 września.

źródło i zdjęcie: www.media.netpr.pl

logo footer