BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Budowa Stadionu Narodowego na grucie objętym roszczeniami

Skarb Państwa podjął ryzyko budowy Stadionu Narodowego na gruncie objętym roszczeniami zgłoszonymi przez spadkobierców prawowitych właścicieli. Sąd przyznał rację spadkobiercom właścicieli i teraz minister infrastruktury powinien ponownie rozpatrzyć wniosek o zwrot tych gruntów.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję ministra infrastruktury, który nie zgodził się na unieważnienie decyzji, na mocy której w 1954 r. odmówiono właścicielom prawa do ich gruntów. Wyrok nie jest prawomocny.

Nie wiadomo jeszcze, czy minister odwoła się od tego orzeczenia. Decyzja zapadnie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku - najwcześniej za dwa tygodnie.

Chodzi o nieruchomość i pas ziemi ciągnący się w stronę Parku Skaryszewskiego, o powierzchni ok. 10 ha. Grunt chcą odzyskać spadkobiercy Arpada Chowańczaka i Aurelii Czarnowskiej. Ci kupili go w 1920 r. Przedwojenni właściciele stracili swój grunt na mocy tzw. dekretu warszawskiego Bieruta z 1945 r. W 1954 r. powojenne władze odmówiły przyznania im prawa własności do odebranych gruntów.

Obecnie powstaje w tym miejscu Stadion Narodowy, na którym w 2012 r. będą rozgrywane mecze mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Jeśli resort odwoła się od wydanego orzeczenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a ten utrzyma wyrok niższej instancji, minister będzie musiał ponownie rozpatrzyć wniosek o zwrot nieruchomości zgodnie z obowiązującym po wojnie prawem.

Spadkobiercy zastrzeżenia zgłosili przed przyznaniem Polsce prawa do organizacji mistrzostw. Skarb Państwa podjął ryzyko budowy Stadionu Narodowego na gruncie objętym roszczeniami, zgłoszonymi przez spadkobierców prawowitych właścicieli.

Sprawa roszczeń do odebranych na mocy dekretu nieruchomości i gruntów jest wciąż aktualna. W stołecznym ratuszu na rozpatrzenie wciąż czeka ok. 10 tys. wniosków o zwrot nieruchomości odebranych właścicielom po II wojnie światowej.

źródło: www.portalsamorzadowy.pl
zdjęcie: Mat. prasowe

logo footer