BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Polskie Forum Inwestycyjne o EURO 2012

Przygotowania do piłkarskich mistrzostw Europy 2012 i związane z tym projektem inwestycje były jednym z tematów dyskusji podczas dwudniowego Polskiego Forum Inwestycyjnego w Warszawie.

Wartość inwestycji w różnych dziedzinach związanych z ME-2012 szacuje się na kilkanaście mld euro, co powoduje spore zainteresowanie udziałem w tym przedsięwzięciu wielu firm zagranicznych.

Jak przypomniał podczas panelowej dyskusji sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Adam Giersz zwycięstwo polsko-ukraińskiej kandydatury było sporym zaskoczeniem, a rola współgospodarza stała się poważnym wyzwaniem, szczególnie w zakresie infrastruktury. Giersz zapewnił, że już dziś można mieć pewność, że powstanie w Polsce sześć stadionów piłkarskich i że będą to najnowocześniejsze tego typu obiekty w Europie. Ich budowa kosztować będzie 3,5 mld zł, z czego połowa pochodzić będzie z budżetu państwa.

Adam Giersz, zwracając się do potencjalnych inwestorów zwrócił także uwagę, że budowa stadionów to tylko część nakładów ministerstwa przeznaczonych na infrastrukturę sportową - około miliarda rocznie przeznacza resort, wspólnie z samorządami, na program budowy boisk piłkarskich dla młodzieży "Orlik-2012", a kolejny miliard to inwestycje współfinansowane przez Totalizator Sportowy - w tym tak duże projekty jak budowa wielkich hal sportowych w kilku polskich miastach.

Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, mówiąc o dużych projektach infrastrukturalnych zauważyła, że rozbudowa sieci dróg ekspresowych, autostrad, kolei, czy modernizacja lotnisk służyć ma nie tylko potrzebom trzech tygodni mistrzostw, lecz przyczynić się do stopniowej likwidacji wieloletnich zaniechań w tej dziedzinie, powodujących, jak to określiła, "porażające" koszty ekonomiczne i społeczne.

Zaniechań jest tak dużo, że stoimy przed poważnym zadaniem wyboru priorytetów, bowiem wszystkich zadań nie da się po prostu zrealizować w kilka lat - mówiła Wolińska-Bartkiewicz. Przyznała także, że choć wiele inwestycji transportowych uda się zakończyć przed Euro-2012, będzie to dopiero pierwszy etap wyrównywania zaniedbań w tej dziedzinie. Skalę inwestycji obrazuje najlepiej kwota 121 miliardów złotych, która w najbliższych latach przeznaczona zostanie tylko na inwestycje drogowe.

Prezentując postęp przygotowań do mistrzostw i zadania stojące przed spółką PL.2012 jej prezes Marcin Herra przypomniał, że do dnia inauguracji polsko-ukraińskiego Euro pozostało dokładnie 1102 dni. "Dziś jesteśmy w zupełnie innej sytuacji niż jeszcze miesiąc temu - powiedział - UEFA przesądziła już bowiem definitywnie, że mistrzostwa na pewno odbędą się w Polsce. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu na terenie Stadionu Narodowego można było kupić przysłowiowe skarpetki, a na gdańskiej Lednicy stały działkowe altanki. Wiele osób wręcz wątpiło, że w tych miejscach staną nowoczesne stadiony - dziś trwa już ich budowa."

Jak przyznał prezes Herra sporo obaw budziła początkowo kwestia zamówień publicznych przy inwestycjach realizowanych ze środków budżetowych. Wielu przedstawicieli biznesu, także podczas warszawskiego Forum, podkreślało, że administracyjne procedury często komplikują i opóźniają proces inwestycyjny. "Dzięki bardzo dobrej współpracy z Urzędem Zamówień Publicznych udało się sprawnie przeprowadzić postępowania przetargowe - powiedział Marcin Herra - Wcześniej zorganizowaliśmy cztery panelowe spotkania z przedstawicielami UZP, podczas których wypracowaliśmy skuteczne metody postępowania."

Zdaniem prezesa spółki PL.2012 najważniejszym elementem, gwarantującym powodzenie postępowania, jest bardzo precyzyjne przygotowanie zamówienie publicznego. Ułatwia to potencjalnemu wykonawcy zrozumienie intencji i wymagań zamawiającego i jednocześnie minimalizuje ryzyko ewentualnych protestów w toku przetargu.

Herra podkreślił również rolę ekspertów UEFA w przygotowaniu projektów stadionów, które mają służyć polskiemu sportowi przez długie lata. Właśnie z udziałem sześciu znakomitych fachowców z różnych krajów opracowana została koncepcja obiektów przeniesiona potem na bardzo szczegółowy projekt, będący podstawą do przygotowania zamówienia na projekt architektoniczny i budowlany.

ŹRÓDŁO: PL.2012
FOT. PL.2012

logo footer