BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Wrocław ma problem z wybudowaniem połączenia kolejowego na Euro 2012

Jak poinformował w środę wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec, Wrocław w przygotowaniach do piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku ma problem inwestycyjny. Chodzi o budowę połączenia kolejowego z centrum miasta do wrocławskiego lotniska.

Na środowym posiedzeniu w dolnośląskim urzędzie wojewódzkim, gdzie odbyło się posiedzenie Dolnośląskiego Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, rozmawiano między innymi o budowie stadionu, inwestycjach drogowych i kolejowych oraz centrach pobytowo-treningowych.

Przedstawicieli dolnośląskich władz samorządowych najbardziej niepokoi kwestia budowy połączenia kolejowego centrum miasta z wrocławskim lotniskiem. Kolejne nasze posiedzenie upływa na diagnozowaniu tej trudnej sytuacji i powoli zaczynamy dochodzić do wniosku, że mamy tu do czynienia z niekompetencją firmy, która nie za bardzo wie, jak się za taką inwestycję zabrać, mówił wojewoda.

Jurkowlaniec podkreślił, że początkowo PKP Polskie Linie Kolejowe informowały, że inwestycja będzie kosztować około 60-70 mln zł i że da się ją zrealizować w ciągu kilku miesięcy. Później okazało się, że może ona kosztować 140 mln zł i że PKP PLK nie mają na to pieniędzy. W związku z tym wspólnie z marszałkiem województwa podjęliśmy próby znalezienia dofinansowania. Okazało się, że jest możliwość dofinansowania tej inwestycji nawet kwotą rzędu 110 mln zł, mówił Jurkowlaniec.

Według władz samorządowych, PKP PLK musiałby mieć przy tym wkład własny oraz wykupić grunty pod inwestycję. Jak pokreślił marszałek województwa dolnośląskiego Marek Łapiński, spółka musi złożyć wniosek o dofinansowanie w urzędzie marszałkowskim do 30 września. Jeżeli tego nie zrobi, środki unijne przepadną, mówił marszałek.

źródło i zdjęcie: www.portalsamorzadowy.pl

logo footer