BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Konkurs na imprezę otwierającą Stadion Narodowy rozpoczęty!

W Narodowym Centrum Sportu zaprezentowano projekt konkursu na opracowanie koncepcji artystycznej uroczystości otwarcia Stadionu Narodowego w Warszawie w 2011 roku.

Rafał Kapler, Prezes NCS, wyjaśnia, dlaczego ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji otwarcia Stadionu Narodowego w Warszawie. Zaznaczył, że widowisko musi być wyjątkowe tak, by zapadło w pamięć nie tylko Polakom.

Impreza otwierająca Stadion Narodowy w Warszawie będzie jednym z najważniejszych momentów dla tego obiektu i niepowtarzalną okazją do zaprezentowania jego walorów. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się ogłosić konkurs, aby wybrać unikatowy pomysł na uroczystość otwarcia Stadionu Narodowego w Warszawie.

Koncepcja artystyczna musi zagwarantować uroczystość na najwyższym poziomie, zarówno w obszarze artystycznym jak i technicznym, adekwatną do rangi otwieranego obiektu jakim jest Stadion Narodowy w Warszawie. Program uroczystości musi zawierać elementy kulturalne, jak i narodowy charakter Stadionu oraz uwzględniać jego wielofunkcyjność.

Otwarcie Stadionu to bardzo trudna forma działania artystycznego. W Polsce mamy do czynienia głównie z formą schematyczną, opierającą się na występie jednego artysty. Cieszę się, że kierownictwo NCS nie poszło na łatwiznę i nie zamówiło występu jednego artysty, ale stwarza warunki by powstało coś historycznego czego jeszcze w Polsce nie było. Jestem ogromnie usatysfakcjonowany składem sądu konkursowego, złożonego z przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokiej randze, miasta st.Warszawy, przedstawicieli projektantów i budowniczych Stadionu. Zaproszenie przyjęły też osoby, które zagwarantują właściwą interpretację gustu kreatywnego zgłaszanych propozycji oraz możliwości realizacyjne, powiedział Krzysztof Materna, Przewodniczący Sądu Konkursowego.

Sprawa nie polega wyłącznie na pomyśle. Jest to przedsięwzięcie bardzo złożone dla całego zespołu, złożonego z osób kreatywnych i odpowiedzialnych za produkcję. Warstwa muzyczna, plastyczna, multimedialna tego projektu, musi być pomyślana na najwyższym poziomie. Należy wykorzystać fascynujące możliwości Stadionu Narodowego, a przy tak wysokim poziomie technologicznym obiekt ten daje nieograniczone możliwości, dodał.

Najlepsza koncepcja artystyczna uroczystego otwarcia Stadionu Narodowego w Warszawie zostanie nagrodzona. Oceny prac konkursowych dokona Sąd konkursowy, w składzie:

Krzysztof Materna - reżyser, scenarzysta - Przewodniczący Sądu Konkursowego,
Rafał Kapler - Prezes Narodowego Centrum Sportu - Operatora Stadionu Narodowego w Warszawie,
Jerzy Kapuściński - producent filmowy,
Marek Okniński - Doradca Zarządu Narodowego Centrum Sportu sp. z o.o.,
Zbigniew Pszczulny - Wiceprezes JSK Architekci sp. z o.o.,
Anda Rottenberg - kurator, krytyk sztuki,
Juliusz Sikora - Dyrektor Alpine Construction Polska sp. z o.o.,
Monika Smoleń - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
Katarzyna Sobierajska - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki,
Allan Starski - scenarzysta,
Jacek Wojciechowicz - Wiceprezydent m. st. Warszawy.

Prace konkursowe oceniane będą według walorów artystycznych i oryginalności uroczystości otwarcia.

Do udziału w konkursie dopuszczeni zostaną uczestnicy krajowi oraz zagraniczni, spełniający wszystkie warunki opisane w Regulaminie Konkursu, który zostanie opublikowany m.in. na stronie internetowej www.stadionnarodowy.org.pl

Termin składania Wniosków upływa dnia 22 października 2010 roku, o godzinie 10.00. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 10 grudnia 2010 roku.

źródło: www.2012.org.pl
zdjęcie: NCS

logo footer