BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Montowanie konstrukcji nośnej dachu Stadionu Śląskiego na przełomie roku

Montowanie konstrukcji nośnej dachu, jednego z etapów modernizacji chorzowskiego Stadionu Śląskiego, ma się odbyć na przełomie roku. Obiekt zgodnie z harmonogramem prac ma być gotowy na lipiec 2011.

Szwajcarscy specjaliści od podnoszenia lin mają dla nas zarezerwowany czas od połowy grudnia do końca stycznia, więc musimy się do tego terminu dostosować, żeby potem nie czekać w kolejce. To będzie bardzo ważny moment dla całej inwestycji, wyjaśnił Andrzej Bilnik z biura inżyniera kontraktu.

Ostatni etap modernizacji stadionu rozpoczął się w październiku 2009. Ma kosztować 338 mln złotych. Głównym elementem modernizacji jest przebudowa i podwyższenie trybuny zachodniej (co przybliży kibiców do bieżni i boiska) oraz zadaszenie całej widowni. Według informacji PAP pojemność widowni wzrośnie z obecnych 47 tysięcy do 55 tysięcy. Inwestycję realizuje konsorcjum, którego liderem jest firma Hochtief Polska.

Żelbetonowa konstrukcja trybuny zachodniej już "wyrasta" i "robi wrażenie", dodał Andrzej Bilnik. Będzie bardziej stroma od starej, zbudowanej na wale ziemnym. Przy jego usuwaniu wywieziono 100 tys. m sześciennych ziemi.

Dach będzie oparty na 40 słupach, które już stoją na Stadionie Śląskim. Dostarczane są wyprodukowane przez Hutę Pokój w Rudzie Śląskiej elementy stalowej konstrukcji dwóch pierścieni dachu. Dolny znajdzie się 22 metry nad ziemią, górny - 52 metry. Odpowiedzialnym na dostarczenie płyt poliwęglanowych jest firma z USA, natomiast liny przyjadą do Chorzowa z Anglii. Montaż dachu to będzie naprawdę zegarmistrzowska robota, która musi być wykonana z milimetrową dokładnością. Trzeba teraz... trzymać kciuki za pogodę", stwierdził Bilnik.

Na harmonogram ukończenia prac wpływ może mieć też rezultat trwających negocjacji samorządu województwa śląskiego(właściciel stadionu) z konsorcjum wykonawczym na temat poszerzenia zakresu inwestycji o wykonanie elementów lekkoatletycznych. Chodzi m.in. o boisko rozgrzewkowe dla młociarzy, kulomiotów, dyskoboli i oszczepników oraz treningowej bieżni obok stadionu.

Modernizacja obiektu została najpierw zaplanowana z myślą o organizacji w Chorzowie meczów piłkarskich w ramach EURO 2012. Po odpadnięciu Stadionu Śląskiego z tej "rywalizacji" prace nie zostały przerwane i coraz częściej mówi się o przeprowadzaniu na obiekcie także imprez lekkoatletycznych najwyższej rangi.

źródło: PAP
zdjęcie: PAP/Andrzej Grygiel

logo footer