BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Ćwiczenia antyterrorystów przed Euro 2012

Postępowanie w przypadku ataku bombowego podczas Euro 2012 przewiduje scenariusz rozpoczętych w poniedziałek ćwiczeń antyterrorystycznych pod kryptonimem "Offside 2010". We wtorek poinformowała o nich Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Ćwiczenia są częścią całego złożonego procesu przygotowania Polski do Euro 2012 i mają poprawić skuteczność funkcjonowania instytucji i służb, powiedział na konferencji prasowej zastępca szefa ABW płk Paweł Białek.

Podstawowym celem jest współpraca wszystkich instytucji, nie tylko na szczeblu krajowym, ale również w wymiarze międzynarodowym, mówił wiceszef ABW. Białek dodał, że chodzi również m.in. o wymianę doświadczeń w zakresie ochrony ludności oraz infrastruktury, a także usprawnienie koordynacji pomiędzy służbami.

W ćwiczeniach antyterrorystycznych przed Euro 2012 oprócz ABW uczestniczą także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, policja, Straż Graniczna, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Biuro Ochrony Rządu, straż pożarna. W działaniach biorą też udział Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Urząd m. st. Warszawy, stołeczna Straż Miejska i Straż Ochrony Kolei oraz partnerzy zagraniczni z Litwy, Niemiec, Rumunii i Wielkiej Brytanii; obserwatorem jest m.in. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Jak podała ABW w komunikacie, ćwiczenia trwają od poniedziałku i zakończą się w środę. We wtorek - w ramach ćwiczeń antyterrorystycznych - funkcjonariusze ABW zatrzymali w Warszawie trzy grupy pozorantów udających terrorystów.

Ćwiczenia antyterrorystyczne są elementem projektu ABW "Działania Antyterrorystyczne podczas Międzynarodowych Imprez Sportowych. Rola Narodowych Centrów Antyterrorystycznych". Budżet projektu wynosi 115 665 euro, z czego niemal 70 proc. stanowi dofinansowanie Unii Europejskiej w ramach programu "Zapobieganie, gotowość i zarządzanie skutkami terroryzmu i innymi rodzajami ryzyka dla bezpieczeństwa".

Projekt ABW zakłada także zorganizowanie konferencji, w której wezmą udział krajowi i zagraniczni eksperci. Przewidziane są też szkolenia regionalne z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności dla specjalistów administracji publicznej.

źródło i zdjęcie: PAP

logo footer