BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Ukraińskie dzieci w gronie "Przyjaciół EURO 2012"

Dwudziestka dzieci z Ukrainy, laureatów rysunkowego konkursu "Razem tworzymy przyszłość", wyróżniona zostanie przez lokalny komitet organizacyjny piłkarskich mistrzostw Europy włączeniem do grona "Przyjaciół EURO 2012".

Jury wybrało już dwadzieścia najlepszych prac, po pięć w czterech kategoriach wiekowych, a uroczyste ogłoszenie wyników nastąpi 2 listopada w Kijowie. Wszyscy laureaci otrzymają zestawy oficjalnych upominków mistrzostw, a zwycięzcy w poszczególnych kategoriach polecą na mecz Szwajcaria - Ukraina i zwiedzą główną siedzibę UEFA w Nyonie.

Głównym założeniem trwającego miesiąc konkursu było plastyczne przedstawienie wyobrażeń dzieci związanych ze zbliżającym się turniejem EURO 2012 i hasłem mistrzostw: "Razem tworzymy przyszłość". Nadesłane prace oceniali znani ukraińscy artyści plastycy i przedstawiciele komitetu organizacyjnego, spółki EURO 2012 Ukraina.

Ukraińskie dzieci dołączą do szacownego grona przyjaciół mistrzostw, w którym znaleźli się zarówno słynni sportowcy jak i przedstawiciele świata kultury. Tytuły otrzymali dotychczas mistrzowie olimpijscy Siergiej Bubka i Walerij Borzow, bracia Witalij i Walerij Kliczko, piłkarze Leonid Buriak i Aleksander Szowkowski a także poeta i pisarz Iwan Małkowicz, piosenkarz Swiatosław Wakarczuk, plastycy Jewgienia Gapczinska i Kost Ławro oraz prezenterka telewizyjna Olga Freimut.

Oceniając poziom konkursu przewodniczący jury Iwan Małkowicz powiedział, że największe wrażenie zrobiły na nim prace z grupy najmłodszej (5-7 lat) i najstarszej (14-16 lat). Najmłodsi uczestnicy zachwycili swoją naiwną techniką, ocenił. Prace przypominają prehistoryczne malowidła na skałach. Nieskrępowana wyobraźnia pozwoliła tym dzieciom przedstawiać kibiców to jako stado wróbli siedzących na elektrycznych przewodach, to jako przybyszów z innej planety, którzy trafili na mecz mistrzowskiego turnieju. W najstarszej grupie wiekowej duże wrażenie robi piękno i profesjonalizm prac. Wiele z tych dzieł chętnie widziałbym w mojej kolekcji.

Dyrektor turnieju na Ukrainie Markijan Łubkiwski podkreślił, że konkurs udowodnił jak duża jest rola dzieci w całym projekcie. Dzieci wkładają w prace związane z EURO 2012 swoją duszę, powiedział. Każde z nich rysuje swój obraz Ukrainy, swój obraz święta piłki nożnej. Prace wyrażają wprost dziecięce marzenia - aby Ukraińcy przyjaźnili się z Polakami, aby Ukraina żyła dostatnio. Wszystkie konkursowe prace pełne są pozytywnej energii i jury miało bardzo trudne zadanie, aby wybrać najlepszych. Poinformował także, że wyróżnione prace znajdą się w okolicznościowym albumie wydanym przez UEFA z okazji mistrzostw.

Konkurs plastyczny dla dzieci pod takim samym hasłem i z identycznym regulaminem ogłosiła także, pod egidą UEFA, spółka EURO 2012 Polska wspólnie z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Ostateczny termin zgłaszanie konkursowych prac w polskiej edycji upływa 31 października, a ogłoszenie werdyktu jury przewidziane jest w listopadzie. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci do lat 16, a dwudziestka laureatów poszczególnych kategorii wiekowych znajdzie się w gronie polskich "Przyjaciół EURO 2012".

źródło: PAP
zdjęcie: Centrum Informacyjne "Ukraina-2012"

logo footer