BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Polska i Ukraina chcą usprawnić ruch graniczny przed Euro 2012

Podczas czwartkowego spotkania we Lwowie poruszono kwestię usprawnienia i przyspieszenia przekraczania wspólnej granicy między Polską a Ukrainą przed piłkarskimi Mistrzostwami Europy w 2012 roku.

Na spotkaniu byli obecni wicepremierzy obu krajów - Waldemar Pawlak i Borys Kołesnikow. Jesteśmy zainteresowani rozwojem infrastruktury granicznej przed Euro 2012 i omówieniem wszystkich tematów, dotyczących stosunków polsko-ukraińskich, oświadczył Pawlak.

Euro 2012 jest dla nas okazją do zaprezentowania światu osiągnięć naszych krajów po obaleniu reżimu totalitarnego, powiedział Kołesnikow.

W czasie obrad obu delegacji ukraiński wiceminister transportu Ołeksij Baranow zaznaczył, iż na wszystkich przejściach granicznych na odcinku z Polską trwają już prace modernizacyjne, zmierzające do wprowadzenia tam standardów Unii Europejskiej.

Prowadzone są m.in. działania na rzecz ujednolicenia szerokości torów. Głównym celem na przyszłość są przewozy czarterowe na kolei, co zwiększyłoby przewozy pasażerskie do 5 tysięcy osób na dobę, powiedział Baranow. Polski minister transportu i infrastruktury Cezary Grabarczyk wśród najważniejszych zadań wymienił konieczność rozbudowy infrastruktury bezpośrednio na przejściach granicznych.

Wiceszef Służb Granicznych Ukrainy Pawło Szyszulin podkreślił ważność organizacji wspólnych odpraw na granicy.

Ważnym sygnałem dla rozwiązania tego problemu jest ratyfikacja przez Ukrainę umów o ochronie danych osobowych, co było jednym z głównych wymagań Unii Europejskiej, powiedział Grzegorz Polak z MSWiA.

W podsumowaniu obrad ukraiński wicepremier Kołesnikow zażądał od władz obwodów przy granicy z Polską uporządkowania znajdujących się tam obiektów oraz usunięcia punktów milicji drogowej. W odległości 50 kilometrów nie powinno być żadnych posterunków drogówki. Przecież to absurd, powiedział Kołesnikow.

Po rozmowach dwustronnych we Lwowie delegacje Polski i Ukrainy wyjechały za miasto, gdzie odbyła się uroczystość otwarcia budowy drogi Lwów-Krakowiec. Ma ona stać się częścią paneuropejskiego korytarza transportowego Berlin-Drezno-Wrocław-Lwów-Kijów.

źródło: PAP
zdjęcie: www.2012.org.pl

logo footer