BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Projekt nowego stadionu KS Widzew Łódź

KS Widzew Łódź zaprezentował projekt nowego stadionu. Po rozbudowie obiekt przy ul. Piłsudskiego 138 ma mieścić ponad 33 tys. osób. Jego powierzchnia całkowita będzie wynosić 60 tys. m kw.

Nowy stadion Widzewa Łódź będzie obiektem klasy ELITE, co oznacza, że będzie miał czwartą, najwyższą kategorię w klasyfikacji UEFA. Taki wymóg jest konieczny, aby na stadionie mogły się odbywać rozgrywki Ligi Mistrzów czy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Warunkiem realizacji inwestycji przez klub jest podjęcie na wtorkowej sesji rady miejskiej Łodzi decyzji o wpisaniu do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego przebudowy infrastruktury wokół stadionu, a także odsprzedanie przez miasto fundacji Widzewa gruntów pod inwestycję z maksymalną bonifikatą.

W ramach już zrealizowanych prac przygotowawczych do inwestycji Widzew zlecił opracowanie analizy finansowej firmie Cushman&Wakefield, opracował koncepcję finansową obiektu na 19 tys. miejsc, a po wycofaniu się przez miasto z budowy dużego stadionu miejskiego - kolejną na ponad 30-tysięczny obiekt. Klub przygotował też i złożył dokumentację niezbędną do otrzymania warunków zabudowy, a także harmonogram inwestycji i jej wizualizacje.

Warunkami budowy nowego stadionu przez klub Widzew Łódź jest zabudżetowanie przez miasto środków na przebudowę infrastruktury wokół stadionu, a także odsprzedanie przez miasto na preferencyjnych warunkach gruntów pod nowy stadion.

Widzew chciałby też, aby miasto zostało akcjonariuszem klubu przy niewielkim zaangażowaniu finansowym kilku tysięcy złotych, co w przyszłości pomogłoby w pozyskiwaniu finansowania zewnętrznego, w tym funduszy unijnych.

Według projektu przygotowanego przez Widzew nowy stadion będzie miał w sumie 33 128 miejsc, w tym 28800 miejsc zwykłych, 1600 miejsc dla kibiców drużyny przeciwnej, 1972 miejsc klasy business oraz 540 miejsc w loży VIP. Poza tym, projekt przewiduje 216 miejsc dla osób niepełnosprawnych oraz dostosowanie do ich potrzeb całego obiektu.

Całkowita powierzchnia nowo zaprojektowanego stadionu Widzewa wyniesie 60 tysięcy metrów kw. Boisko będzie miało wymiary 105x68 metrów, czyli jego powierzchnia wyniesie 7140 m2. Strefa dla drużyn miałaby zająć 1470 m2, a tzw. mixed zone – 690 m2. Na stanowiska dziennikarskie i loże prasową projekt przewiduje 1610 m2. Ponadto, łącznie blisko 29 120 m2 mają zająć parkingi. Jeden z nich - ulokowany pod trybunami – pomieści ok. 800 samochodów. Kolejne 1200 miejsc miałoby się znajdować na parkingu miejskim w pobliżu stadionu.

Do obiektu będą prowadziły dwie kładki. Większa z nich zostanie poprowadzona nad al. Piłsudskiego, a mniejsza będzie przebiegała nad torami kolejowymi. Zgodnie z obietnicami władz miasta budowie nowego stadionu Widzewa miałaby towarzyszyć remont i przebudowa ciągów komunikacyjnych w okolicy obiektu.

Źródło i zdjęcie: www.widzew.pl

logo footer