BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Kolektory i pompy cieplne w pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mielcu

Władze Mielca chcą jak najlepiej wykorzystać odnawialne źródła energii - słońce, wiatr a nawet ciepło oddawane przez ziemię. Zainstalowano już kolektory i pompy cieplne w pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Jednym z pierwszych obiektów, w których zainstalowano kolektory i pompy cieplne jest pływalnia Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mielcu. Kolektory stanęły obok basenu na terenie, który uzyskano przykrywając ciek wodny "Trześń". Ciepło z głębi ziemi będzie odzyskiwane dzięki 28 pompom cieplnym. Wcześniej wykonano odwierty o głębokości 95 metrów i tam zamontowano sondy gruntowe. Właśnie rozpoczął się rozruch technologiczny kolektorów i pomp cieplnych. Ciepło, które dadzą będzie wykorzystywane do ogrzewania wody wyłącznie w nieckach basenów. Zdajemy sobie sprawę, że nie da się wykorzystać go ogrzewania budynku i zagrzania wody w kranach, ale i tak miasto będzie miało ogromne korzyści, mówi Krzysztof Urbański, rzecznik prezydenta Mielca.

Na pewno zmniejszy się zanieczyszczenie powietrza spowodowane spalaniem węgla. Zmniejszą się koszty utrzymania basenów. Mimo, że w dni w których słońca będzie mniej i będzie pobierana ciepła woda z miejskiej sieci, dzięki tej instalacji oszczędności mogą wynieść do 40 procent. Dokładny poziom oszczędności będzie znany po całkowitym rozruchu instalacji oraz założeniu liczników pomiarowych, dodaje rzecznik.

Budowa kolektorów i pomp cieplnych dla pływalni w Mielcu kosztowała około 1,7 mln zł. Około 600 tys. zł trzeba było wydać na przykrycie "Trześni", ale to była jedyna możliwość postawienia kolektorów słonecznych, mówi Urbański. 84 procent kosztów całej inwestycji pochodziło ze środków unijnych a konkretnie z RPO województwa podkarpackiego na lata 2007-2013.

Wkrótce zacznie się termomodernizacja przedszkoli miejskich nr 9 i 13. W przyszłym roku przy przedszkolu nr 9 stanie mini elektrownia wiatrowa. Energia, którą da ta turbina tej mini elektrowni wystarczy do zagrzania ciepłej wody zużywanej przez przedszkole.

Przygotowujemy kolejne projekty z wykorzystaniem energii odnawialnej. Chcemy się starać o środki unijne na montaż kolejnych kolektorów słonecznych. Kolektory będą ogrzewały także wodę w odkrytym basenie. Wykorzystaniem energii słonecznej zainteresowanych jest coraz więcej osób prywatnych i firm. Wśród firm są m.in. Polskie Zakłady Lotnicze, wyjaśnia Krzysztof Urbański.

źródło i zdjęcie: www.rzeszow.gazeta.pl

logo footer