BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Znamy koncepcję imprezy otwarcia Stadionu Narodowego w Warszawie

20 grudnia br. w Narodowym Centrum Sportu odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono wyniki konkursu na koncepcję imprezy otwarcia Stadionu Narodowego w Warszawie.

Podczas konferencji członkowie Sądu Konkursowego: Anda Rottenberg, Jerzy Kapuściński, Marek Okniński, Rafał Kapler oraz Przewodniczący Sądu Krzysztof Materna ogłosili zwycięską koncepcję na imprezę inaugurującą Stadion Narodowy w Warszawie.

Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu za energię i profesjonalizm włożony w przygotowanie prac konkursowych, powiedział Rafał Kapler, Prezes Narodowego Centrum Sportu. Chciałbym jeszcze raz podkreślić jak ważne jest dla nas, aby poza walorem artystycznym impreza otwarcia miała również charakter widowiskowy, tak by ludzie chętnie na nią przyszli i na długo ją zapamiętali, dodał.

Postawiliśmy wszystkim tym, którzy zgłosili się do konkursu bardzo wysokie wymagania, ponieważ spodziewaliśmy się widowiska na najwyższym światowym poziomie od strony realizacyjnej, technicznej i widowiskowej, powiedział Krzysztof Materna, przewodniczący Sądu Konkursowego. Z satysfakcją dowiedzieliśmy się, że konkurs miał charakter międzynarodowy, że wśród głównych realizatorów i reżyserów były bardzo znane postaci z polskiego jak i z zagranicznego rynku.

W konkursie przyznano nagrodę główną dla ARS Communication Sp. z o.o. z Warszawy oraz drugą nagrodę dla Grupa Eskadra Sp. z o.o., Kraków, ZAECHEL AG, Berlin.

Zwycięski scenariusz ceremonii otwarcia Stadionu Narodowego przedstawia nowoczesne oraz jednorodne stylistycznie widowisko, wypełnione pełnymi symboli opowieściami z oryginalną oprawą wizualną i graficzną, ukazujące w pełni możliwości stadionu. Zmienność atmosfery widowiska, zaskakujące efekty specjalne, choreografia, nowe aranżacje muzyczne, doświadczeni twórcy i realizatorzy sprawią, że będzie to niezapomniany spektakl, podczas którego powstanie niezwykła energia. Głównym założeniem widowiska jest pokazanie nowoczesnego obiektu, który dzięki swojej wielofunkcyjności daje nieograniczone możliwości działań zarówno kulturalno-społecznych, jak również na płaszczyźnie biznesowej. Proponowany spektakl to poetycka opowieść, której trzonem jest idea nowoczesnego i otwartego państwa. Pokazane są pasje i marzenia ludzi, energia płynąca ze wspólnoty działań na tle życia codziennego mocno osadzonego w historii i tradycji. Wszystko ilustrowane muzyką, która staje się tłem oraz impulsem do pobudzenia wyobraźni.

Podczas tworzenia koncepcji Ceremonii Otwarcia Stadionu Narodowego kierowaliśmy się głównym celem: pokazaniem nowoczesnego wielofunkcyjnego obiektu, który powstał w kraju mocno osadzonym w historii i tradycji. Skupiliśmy się na nowym opowiedzeniu znanych historii, wyciągnięciu z tradycji ludowej jej widowiskowości, kolażu muzycznym i eksperymentach wizualnych z użyciem najnowszych rozwiązań technologicznych. Chcieliśmy podkreślić, że energia i siła otwartego europejskiego państwa to nierozerwalne połączenie nowoczesnych osiągnięć i dorobku kulturowego. Jednocześnie jednak pamiętaliśmy, aby stworzyć show - oryginalne i atrakcyjne w formie. Wszystko po to, aby zapewnić niezapomniane wrażenie podczas pełnego emocji widowiska, powiedział Sebastian Mikołajczak, ARS Communication.

Jest to autorstwo wielu osób. Giorgos Stylianou - reżyseria, scenografia, projekty multimedialne. Za muzykę będzie odpowiadał Adam Sztaba, realizatorem światła będzie Artur Szyman, choreografię opracuje Michał Piróg, natomiast kostiumy będą autorstwa maciej Zienia. Reżyserem dźwięku będzie Remigiusz Kasztelnik. Jestem przekonany, że się uda i w sierpniu lub na początku września 2011 zobaczą Państwo wspaniałe widowisko.

Bardzo się cieszę, że dano możliwość zrobienia widowiska, a nie kolejnego koncertu. W pracy nad koncepcją, przyświecało nam motto, że nowoczesne społeczeństwo zasługuje na nowoczesne miejsce, w którym odbywać się będą najbardziej prestiżowe wydarzenia. Bądźmy chociaż raz jako Polacy z czegoś dumni, pokażmy, że nareszcie zbudowaliśmy piękny wielofunkcyjny Stadion i go pokażmy. Kierowaliśmy się przede wszystkim tym, aby to było radosne i widowiskowe wydarzenie, ale bez nadmiernego epatowania historią, podsumował.

Konkurs prowadzony był w oparciu o przepisy prawa Zamówień Publicznych. Wymagało to przestrzegania szeregu wymogów formalno-prawnych od organizatora i sądu konkursowego, który musiał zapewnić pełną transparentność prowadzonych obrad. Do konkursu zgłosiło się 27 podmiotów. W wyniku przeprowadzonej kwalifikacji do udziału w konkursie zostało zaproszonych 25 firm, które do dnia 8 grudnia br. miały złożyć prace konkursowe. 14 podmiotów złożyło prace konkursowe w terminie, 2 oferty zostały złożone po terminie i nie podlegały ocenie sądu konkursowego.

Poza wygraną pieniężną, zwycięska firma uzyskała prawo do negocjacji z zarządcą Stadionu Narodowego w Warszawie w sprawie realizacji imprezy oraz ostatecznego jej scenariusza.

Jako jurorzy mamy pewne uwagi i w ramach negocjacji będziemy się starali namówić laureatów do uzupełnienia scenariusza, powiedział Krzysztof Materna.

Impreza otwierająca Stadion Narodowego w Warszawie przeznaczona jest dla 55 tysięcy widzów i odbędzie się pomiędzy 20 sierpnia a 3 września 2011 roku.

źródło i zdjęcie: www.stadionnarodowy.org.pl

logo footer