BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

W każdej gminie będzie Orlik

W 2011 roku ministerstwo sportu dofinansuje najbiedniejszym gminom 47 proc. kosztów budowy Orlika. - Przy większym wsparciu będzie łatwiej postarać się o brakujące środki - ocenia Ryszard Stępniak, sekretarz gminy Stary Brus (lubelskie).

W przypadku inwestycji zlokalizowanych na terenie gmin, których wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca jest niższy od 1000 zł, dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki będzie stanowić do 47% kosztów kwalifikowanych inwestycji, nie więcej jednak niż 500 000 zł. Gmina wniesie więc 20-procentowy wkład własny w "Moje Boisko-Orlik 2012". Pozostałe 33 proc. kosztów budowy sfinansuje samorząd województwa.

Dla nas najważniejsze jest to, żeby pod koniec 2012 roku, kiedy program zostanie zakończony, wszystkie gminy w Polsce miały przynajmniej jednego Orlika, mówi Jakub Kwiatkowski, rzecznik prasowy ministerstwa sportu.

Jak podkreśla, resort prowadzi analizy jak przebiega program w poszczególnych regionach i nie jest tajemnicą, że zwłaszcza w wielu gminach tzw. ściany wschodniej występuje bariera finansowa.

Nie każdą gminę na Orlika stać, więc wprowadziliśmy taką zmianę, żeby biedniejsze gminy nie czuły się pokrzywdzone, wyjaśnia Jakub Kwiatkowski. Inicjatywa resortu ma na celu umożliwienie gminom przystąpienia do programu i osiągnięcie jak najszerszej jego realizacji.

W gminie Stary Brus nie ma Orlika, młodzież korzysta z niedużego boiska ze sztuczną murawą. Zawsze są inne wydatki, kanalizacja, drogi, przyznaje sekretarz. Dodaje przy tym, że w jego gminie jest mała ilość mieszkańców, więc ich dochód na głowę może nie być mały.

Przypomnijmy, że wnioski z kompletem załączników należy złożyć do Ministerstwa Sportu i Turystyki do dnia 31 marca 2011 r. Termin realizacji zadania to 31 grudnia 2011 roku. Wykaz wniosków zakwalifikowanych do programu uchwalany jest corocznie przez samorządy województw.

Wstępnie oszacowany koszt budowy kompleksu wynosi około 1 065 000 zł netto. Kwota środków budżetowych przeznaczona na realizację zadań objętych programem wynosić będzie 33% kosztów kwalifikowanych zadania, nie więcej jednak niż 333 000 zł brutto. Na podstawie umów zawartych przez beneficjentów programu z marszałkami województw środki samorządowe przeznaczone na realizację tych zadań wynosić będą do 33% wartości kosztorysowej zadania, nie więcej jednak niż 333 000 zł brutto. Reszta to udział własny wnioskodawcy.

Głównymi celami programu są:

- udostępnienie dzieciom i młodzieży nowoczesnej infrastruktury sportowej w celu aktywnego uprawiania sportu i rozwoju fizycznego pod okiem trenera - animatora,

- popularyzacja aktywnego stylu życia, a więc rodzinnych zawodów sportowych, weekendów ze sportem i turystyką.

Podstawowym warunkiem przystąpienia do programu jest założenie, że budowa obiektu będzie współfinansowana z budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Kompleks będzie ogólnodostępny, a korzystanie z niego nieodpłatne pod nadzorem trenera - animatora sportu.

źródło: PAP
zdjęcie: www.portalsamorzadowy.pl

logo footer