BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Są pieniądze na przebudowę dróg do Ergo Areny

Gdańsk i Sopot podpisały z marszałkiem województwa umowę na unijne dofinansowanie rozbudowy układu drogowego wokół powstałej na granicy miast Ergo Areny.

Projekt "Rozbudowa Układu komunikacyjnego Trójmiasta wraz z układem komunikacyjnym Wielofunkcyjnej Hali Sportowo-Widowiskowej" zakłada przebudowę ul. Łokietka, fragmentu ul. Bitwy pod Płowcami oraz budowę fragmentu Drogi Zielonej. Całość kosztować ma 126 mln zł. Unia Europejska daje połowę, a resztę kosztów pokryją Gdańsk i Sopot (w stosunku 60 do 40).

Przebudowę ul. Łokietka prowadzi sopocki Zarząd Dróg i Zieleni. W jej ramach wyremontowany zostanie odcinek od ul. Langiewicza do miejsca, gdzie zaczyna się droga utwardzona oraz powstanie nowa jezdnia do skrzyżowania z ul. Gospody i Drogą Zieloną. W sumie nowy odcinek to ok. 1 km.

Z kolei ul. Bitwy pod Płowcami będzie zmodernizowana od skrzyżowania z ul. Polną do skrzyżowania z ul. Hestii. Ta inwestycja również jest realizowana przez ZDiZ Sopot.

Obecnie trwa procedura przetargowa, a najtańszą ofertę złożył Strabag, który oba odcinki wycenił na 8,7 mln zł. W pierwszej kolejności prace obejmą ul. Łokietka, które ruszą w marcu, a ich zakończenie zaplanowano na sierpień. Harmonogram dla przebudowy Bitwy pod Płowcami zakłada inaugurację prac w marcu 2012 r. - potrwają cztery miesiące.

Największą inwestycją będzie jednak budowa Drogi Zielonej. Ma kosztować 60 mln zł - tu też trwa procedura przetargowa. Za inwestycję odpowiada Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Będzie to dwujezdniowa trasa, zaczynająca się na istniejącym skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej, al. Niepodległości i ul. Czyżewskiego na granicy Sopotu i Gdańska. Stamtąd dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu każda, skierują się wzdłuż granicy w stronę torów kolejowych, które pokonają tunelem. Dalej Droga Zielona została wytyczona wzdłuż istniejącej ul. Rybackiej, do ronda koło Ergo Areny.

Budowa drogi do Ergo Areny rozpocznie się w marcu 2011, a zakończy w marcu 2013 r.

Nowa trasa, wraz z planowaną przez Sopot ul. Łokietka, stworzy zupełnie nową siatkę ulic, które mają usprawnić ruch w okolicach granicy Gdańska i Sopotu. Będzie też głównym dojazdem do Ergo Areny - ma umożliwić m.in. uruchomienie linii autobusowych z Sopotu, docierających pod samą halę.

Docelowo Droga Zielona ma sięgać dalej - w planach od Ergo Areny wytyczono ją łukiem w stronę ul. Pomorskiej i dalej wzdłuż ul. Dąbrowczaków i Czarny Dwór do al. Hallera, gdzie połączy się z Trasą Sucharskiego.

Obecnie trwają prace przy budowie ronda, które połączy ul. Gospody, Łokietka i przyszłą Drogę Zieloną. W ramach prac powstaje m.in. ok. 100-metrowy odcinek ul. Gospody wraz z dojazdem do parkingu przed halą, ok. 60-metrowy odcinek ul. Rybackiej z przebudową istniejących wzdłuż niej parkingów dla samochodów osobowych, 70-metrowy odcinek ul. Łokietka wraz z tunelem dla pieszych. Inwestycja kosztuje 8 mln zł. Współfinansują ją Gdańsk i Sopot, a wykonawcą jest Strabag. Prace mają się zakończyć w maju.

źródło: www.trojmiasto.gazeta.pl
zdjęcie: Dominik Werner / Agencja Gazeta

logo footer