BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Sądy odmiejscowione na stadionach Euro 2012

Resort sprawiedliwości chce wprowadzić przed zbliżającym się Euro 2012 całkowicie nową instytucję w polskim sądownictwie - tzw. sądy odmiejscowione.

Zatrzymani pseudokibice mają być sądzeni jeszcze na stadionach, a rozprawy odbywałyby się za pomocą tzw. wideokonferencji. Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego, który przewiduje wprowadzenie tzw. sądu odmiejscowionego.

To jest instytucja, z której chcemy korzystać przy okazji Euro 2012, ale to jest również rozwiązanie, które może być wykorzystywane przy innych rozgrywkach sportowych, a w sposób szczególny przy meczach piłkarskich, które są obciążone największym ryzykiem potencjalnych zachowań chuligańskich ze strony pseudokibiców, powiedział w sobotę na konferencji prasowej w Łodzi minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Rozwiązanie zakłada, że w obrębie stadionów będzie co najmniej jedno pomieszczenie, w którym zainstalowany zostanie system do prowadzenia tzw. wideokonferencji. W tych pomieszczeniach mają odbywać się rozprawy sądowe doprowadzanych przez policję stadionowych chuliganów.

Dzięki temu - zdaniem szefa resortu sprawiedliwości - policja nie musiałaby wywozić zatrzymanego ze stadionu i go konwojować. Na miejscu zapewniony ma być obrońca i tłumacz, jeżeli zatrzymany pseudokibic nie będzie obywatelem polskim.

Zaś sam sędzia będzie w tym czasie na specjalnym dyżurze w sądzie i rozprawa będzie się toczyć z wykorzystaniem systemu wideokonferencji. Powoduje to szybkość, sprawność i mniejsze koszty. Jestem głęboko przekonany, że jest to w stanie znacząco podnieść bezpieczeństwo imprez masowych, powiedział Kwiatkowski.

Liczy on, że "sądy odmiejscowione" będą działać prewencyjnie. Będzie to wyraźny sygnał dla bandytów stadionowych. Wiemy jak wymiar sprawiedliwości może was szybko dosięgnąć i ukarać. Mam nadzieję, że ten charakter czynnika prewencyjnego będzie tym czynnikiem podstawowym, zaznaczył.

Według niego, trwają w tej sprawie obecnie rozmowy z PZPN. W pierwszym etapie rozwiązanie ma działać na czterech stadionach, na których w Polsce będą rozgrywane mecze Euro 2012. Z czasem resort sprawiedliwości chce objąć nim wszystkie stadiony piłkarskiej ekstraklasy.

Kwiatkowski zapowiedział, że w najbliższym czasie MS przedstawi szczegółowe propozycje dotyczące objęcia Systemem Dozoru Elektronicznego osób łamiących tzw. zakaz stadionowy.

źródło: PAP
zdjęcie: www.euro-2012.in

logo footer