BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Telewizja stadionowa na PGE Arena Gdańsk

Teraz kibice mają dostęp do najnowocześniejszej techniki, której nie zabraknie na stadionie PGE Arena Gdańsk. Najbardziej widowiskowym elementem całego systemu telewizji stadionowej będą cztery telebimy umieszczone w każdym z narożników ponad trybunami.

Każdy z nich będzie miał powierzchnię ponad 70 m kw., ponad 6 m wysokości, ponad 11 m szerokości i będzie ważył ok. 3 ton. Trzeba było zaprojektować specjalną podkonstrukcję stalową umożliwiającą przytwierdzenie ich do konstrukcji stalowej dachu PGE Arena Gdańsk. Ekrany zapewnią jasny i kontrastowy obraz, dobrze widoczny z każdego miejsca na stadionie. Niezależnie, gdzie będzie siedział widz, zawsze w zasięgu jego wzroku będą znajdować się co najmniej dwa telebimy. Wysoka częstotliwość odświeżania sprawi, że obraz z telebimów będzie świetnie prezentował się w przekazach telewizyjnych ze stadionu.

Będą to w odróżnieniu od innych polskich stadionów prawdopodobnie najlepsze, zbudowane na japońskiej, a nie chińskiej technologii LED, ekrany wyprodukowane przez lidera na rynku w USA, opowiada Dariusz Czajka, menedżer ds. systemów informatycznych z BIEG 2012.

Dodatkowo na PGE Arenie znajdzie się blisko 300 monitorów LCD, zainstalowanych w wielu miejscach. Pojawią się one m.in. na promenadach, przy kioskach gastronomicznych, w strefach VIP, strefie dla prasy oraz w FUN Pubie.

Będą to monitory dla profesjonalnych zastosowań, inne niż te, które prawie każdy posiada w domu. Będą miały od 42 do 52 cali w standardzie full HD, wyjaśnia Czajka.

Na całym obiekcie położonych będzie około 450 km kabli światłowodowych i miedzianych. Oprócz tego na PGE Arenie znajdzie się około 55 km kabli elektrycznych.

Wszystko to wykorzystywane będzie m.in. przez jeden z najnowocześniejszych systemów Digital Signage i IPTV. Pozwoli on wytwarzać i zarządzać treściami multimedialnymi, prezentowanymi na setkach monitorów LCD oraz na wielkich ekranach LED. Podobne systemy spotkać możemy np. lotniskach i służą przekazywaniu informacji pasażerom, ale ten będzie wyjątkowy i przystosowany do specyfiki stadionowej. Będzie umożliwiał utworzenie wielu stref złożonych od 1 do np. 100 monitorów. Monitory w każdej ze stref będą umożliwiać prezentowanie zupełnie innej treści. Co innego będzie można zobaczyć na trybunach, co innego na promenadach, w hallach i klatkach schodowych, jak również przy kioskach gastronomicznych. Operator będzie mógł zupełnie dowolnie podzielić pulę monitorów na dowolną ilość stref i dla każdej z nich przygotować zupełnie odrębny harmonogram prezentacji. System umożliwi pokazywanie różnych treści, które ograniczone będą jedynie fantazją realizatora. Telewizja stadionowa będzie mogła przekazywać wszystko: od zwykłego obrazu TV, poprzez ciekawe prezentacje multimedialne, statystki, treści reklamowe, a także wsparcie procesu ewakuacji obiektu.

Będzie możliwe również miksowanie treści, np. podział obrazu na kilka części i prezentowanie w każdej części zupełnie odrębnej treści, np. sklejenia obrazu na żywo, prezentacji typu "slajdshow", ruchomego paska u dołu ekranu itp., wyjaśnia Czajka.

Pozwoli to np. na prezentowanie podczas meczu bieżących statystyk piłkarzy czy wyników z innych stadionów.

Co więcej, w strefach dla VIP-ów oraz w lożach możliwe będzie transmitowanie tradycyjnych kanałów TV pochodzących z telewizji satelitarnych, naziemnych, kablowych, z wozów transmisyjnych lub produkowanych w ministudio na stadionie. Tylko w tych strefach będzie możliwy samodzielny wybór treści na ekranie monitora za pomocą pilota. Kanały te będą przesyłane tak jak dane komputerowe przez sieć LAN stadionu. Na chwilę obecną planuje się uruchomienie kilkunastu najpopularniejszych kanałów TV oraz dwóch kanałów telewizji stadionowej.

Na potrzeby tego systemu zostaną zainstalowane trzy specjalne stacjonarne kamery HD, które pozwolą przesyłać obraz z wydarzeń na stadionie do wybranych stref. Dodatkowo system został wyposażony w przenośną profesjonalną kamerę reporterską, która umożliwi np. przeprowadzenie transmisji z ważnych wydarzeń. Uzupełnieniem całości będą komputery umożliwiające odtwarzanie wcześniej nagranych treści, jak również montaż materiału wideo i wysyłanie go do systemów Digital Signage lub IPTV.

Z całym przekonaniem można powiedzieć, że nasz system Digital Signage oraz IPTV będzie jednym z najnowocześniejszych na świecie, mówi Czajka. Niewiele stadionów może się pochwalić podobnymi rozwiązaniami. Działa on m.in. na Stamford Bridge (Chelsea) w Londynie. Z tą różnicą, że na PGE Arenie będzie on przekazywał obraz w jakości HD oraz 3D.

Za całość prac związanych z elektroniką i systemami informatycznymi odpowiada firma Trias SA, która jest także Partnerem Technologicznym gdańskiego stadionu. Wykona oprócz systemów multimedialnych również systemy bezpieczeństwa obejmujące m.in. systemy monitoringu wizyjnego, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, biletowego, alarmowego dla osób niepełnosprawnych oraz zarządzania bezpieczeństwem. Wszystko to kosztować będzie ponad 71,9 mln zł netto.

źródło: www.trojmiasto.gazeta.pl
zdjęcie: Fot. Dominik Werner / Agencja Gazeta

logo footer