BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

TRIAS S.A wybrał dostawcę nagłośnienia na stadion PGE Arena Gdańsk

TRIAS S.A. - Partner Technologiczny i Generalny Wykonawca systemów teletechnicznych stadionu piłkarskiego PGE Arena Gdańsk - podpisał umowę na dostawę, instalację oraz uruchomienie systemu nagłośnienia stadionu z firmą ESS Audio Sp. z o.o.

Budowany na Mistrzostwa Europy Euro 2012 stadion zostanie wyposażony w 308 głośników o łącznej mocy blisko 195 tys. wat. Ruszył już montaż nagłośnienia. Zakończenie prac planowane jest na przełomie marca i kwietnia.

Stadion PGE Arena Gdańsk zostanie wyposażony w głośniki amerykańskiej firmy JBL Professional.

Na trybunach zostanie zainstalowanych 75 głośników (każdy o mocy 1200 wat), na promenadzie - 176 (każdy o mocy 500 wat), a na zewnątrz stadionu 41 (każdy o mocy 400 wat). Dodatkowo zainstalowanych będzie 16 mniejszych głośników (każdy o mocy 30 wat), przez które przekazywane będą komunikaty informacyjne. Do podłączenia głośników zostanie wykorzystanych ok. 40 km kabli. Głośniki charakteryzują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Urządzenia mogą pracować w temperaturze od -28 st. C do +50 st. C. Z uwagi na usytuowanie stadionu na terenach nadmorskich i związaną z tym podwyższoną zawartość soli w powietrzu, zestawy głośnikowe do nagłośnienia trybun i przestrzeni boiska zostały dodatkowo zabezpieczone specjalnym tworzywem sztucznym.

Wymiary głośników:

  • na trybunach - 99 cm (wys.) x 67,3 cm (szer.) x 70,5 cm (głęb.)
  • na promenadzie - 100 cm (wys.) x 9,8 cm (szer.) x 15,3 cm (głęb.)
  • na zewnątrz stadionu 59,3 cm (wys.) x 37,2 cm (szer.) x 34,5 cm (głęb.)

Głośniki firmy JBL Professional, z którą firma TRIAS S.A. podpisała umowę na dostawę, instalację oraz uruchomienie systemu nagłośnienia stadionu PGE Arena Gdańsk, zostały zamontowane na wielu obiektach sportowych na świecie. W Stanach Zjednoczonych znajdują się m.in. na Yankee Stadium w Nowym Jorku, Key Arena w Seattle. W Wielkiej Brytanii można je spotkać np. na stadionach Manchesteru United (Old Trafford), Chelsea F.C. (Stamford Bridge) i Arsenalu Londyn (Emirates Stadium). W Polsce w głośniki JBL Professional wyposażone są m.in. hala Winiary Arena w Kaliszu i Atlas Arena w Łodzi.

Stadion zostanie także wyposażony w cztery amplifikatornie, czyli pomieszczenia w których umieszczone będą urządzenia techniczne umożliwiające kierowanie emisją dźwięku. W każdej z amplifikatorni znajdą się m.in. cyfrowe matryce sterujące, 34 wzmacniacze z wbudowanymi cyfrowymi procesorami oraz bloki automatycznej wymiany wzmacniaczy na rezerwowe. Sterowanie dźwiękiem będzie się odbywać za pomocą konsolety mikserskiej z pomieszczenia realizatora dźwięku. Zastosowany protokół HiQnet wraz z oprogramowaniem System Architect oraz London Architect, pozwoli na pełna kontrolę wszystkich parametrów urządzeń systemu nagłośnienia obiektu oraz jego monitorowanie w czasie rzeczywistym.

źródło i zdjęcie: TRIAS S.A.

logo footer