BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Wokół PGE Areny Gdańsk powstanie pierwszy w Polsce tor wrotkarski

Wokół PGE Areny Gdańsk powstanie pierwszy w Polsce uliczny tor wrotkarski.

Gdański stadion ma żyć przez cały rok, a nie tylko podczas meczów piłkarskich. Służyć temu mają restauracje, powierzchnie konferencyjne, muzeum oraz... tor wrotkarski. Pierwszy w Polsce tor wrotkarski powstanie na promenadzie wokół PGE Areny Gdańsk.

Powstanie unikatowe miejsce do codziennego rekreacyjnego uprawiania wszelkich dyscyplin sportowych wymagających utwardzonej nawierzchni, zapewnia Michał Fijałkowski, rzecznik spółki BIEG 2012, budującej gdański stadion.

Tor będzie wyłożony profesjonalną nawierzchnią, a dzięki połączeniu z siecią trójmiejskich ścieżek rowerowych sprawi, że na PGE Arenę będzie można swobodnie dojechać również za pomocą tego środka transportu. Oprócz codziennej rekreacji tor będzie wykorzystywany do organizacji zawodów amatorskich również rangi międzynarodowej, jak i dla funkcji rekreacyjnych. Jedną z jego największych zalet, poza profesjonalną nawierzchnią bitumiczną, będzie specjalny elektroniczny system pomiaru czasu.

System ten składać się będzie z mat pomiarowych instalowanych pod nawierzchnią, jednostki centralnej montowanej przy torze oraz umieszczonego na słupie wyświetlacza, wyjaśnia Fijałkowski.

System będzie funkcjonować w oparciu personalne chipy w formie np. żetonu z mocowaniem lub breloka. Każdy jego posiadacz będzie miał możliwość rejestracji i założenia profilu na stronie internetowej, dzięki której będzie miał możliwość dokładnej analizy treningu, jak i porównywania swoich wyników z innymi zawodnikami trenującymi na dowolnej ścieżce na świecie z zainstalowanym system oraz prezentacji osiągniętych wyników w serwisie internetowym.

Maksymalna długość toru to 1715 metrów. Ze względu na kilka możliwych wariantów przeprowadzenia trasy, pierwszy w Polsce tor wrotkarski przy PGE Arenie będzie mógł być wykorzystywany również do imprez krótkodystansowych. W tym celu powstanie system fotofiniszu.

Pierwszy w Polsce tor wrotkarski wraz z sąsiadującymi ze stadionem ulicami da olbrzymie możliwości do ciągłego wdrażania w życie hasła "Gdańsk na rolkach" które przyświeca Stowarzyszeniu Kultury Fizycznej "Twister Trójmiasto", które jest jednym z inicjatorów powstania tego obiektu.

Dlatego od 2011 roku tor uliczny wokół stadionu stanie się centralnym miejscem III edycji Maratonu Sierpniowego im. Lecha Wałęsy - jedynej w Polsce imprezy wrotkarskiej wchodzącej w cykl zawodów Pucharu Świata. Impreza ta od trzech lat skupia na starcie miłośników sportów wrotkarskich z całego świata, zarówno amatorów, jak i zawodników uprawiających ten sport profesjonalnie.

Przed nami jest jeszcze wiele do zrobienia; między innymi Centrum Sportów Wrotkarskich na Zaspie, włączenie toru wokół stadionu i oraz przyszłego centrum w system ścieżek nadmorskich tak, aby możliwy był przejazd na wrotkach z obiektu wrotkarskiego w Sopocie (w parku Północnym) aż do stadionu w Gdańsku, mówi Wojciech Hartung, prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej "Twister Trójmiasto".

Powstająca infrastruktura daje możliwości, aby w Gdańsku odbywały się imprezy rangi mistrzowskiej zarówno o charakterze krajowym, jak i międzynarodowym.

Prezes Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich zadeklarował przeprowadzenie w Polsce zawodów rangi mistrzostw Europy. Ale dla nas i tak najważniejszą rzeczą jest, iż tor wokół stadionu będzie służył mieszkańcom i gościom Trójmiasta na co dzień, mówi Hartung.

źródło: www.trojmiasto.gazeta.pl
zdjęcie: Fot. Dominik Werner / Agencja Gazeta

logo footer