BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Przygotowania do Euro 2012 we Wrocławiu w raporcie NIK

Zdaniem pełnomocnika prezydenta Wrocławia ds. Euro 2012 Michała Janickiego z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli na temat przygotowań do mistrzostw wynika, że miasto otrzymało "piątkę z minusem".

Kontrolerzy NIK sprawdzali realizację wszystkich inwestycji dotyczących Euro 2012, zarówno tych, za które odpowiada miasto, jak i realizowanych na szczeblu rządowym, a także pozostałych kwestii związanych z Euro jak np. wolontariat czy przygotowania bazy hotelowej. Takie kontrole NIK organizuje co roku począwszy od momentu, gdy zostaliśmy współorganizatorami zawodów, wyjaśniał Janicki. Ostatnia prowadzona była od listopada ub.r. do stycznia 2011 r.

Kontrolerzy NIK nie mieli zastrzeżeń do budowy stadionu we Wrocławiu. Według nich wszystko przebiega zgodnie z planem. Ocena tym ważniejsza, że przeprowadzała ją ta sama osoba co w zeszłym roku, wyjaśnia pełnomocnik prezydenta ds. Euro 2012. Poprzedni raport powstał, gdy mieliśmy problemy z Mostostalem, które zakończyły się rozwiązaniem umowy. Kontroler miał tego świadomość więc swoją oceną tym bardziej docenił nasze wysiłki, by nadrobić stracony czas.

Zastrzeżenia Najwyżej Izby Kontroli wzbudziły trzy kwestie. Pierwsza to skrócenie pierwotnie planowanej trasy szybkiego Tramwaju Plus. Drugie zastrzeżenie dotyczy podziału na części przebudowy ul. Kosmonautów. Jedynie pierwszy odcinek (700 m) zostanie zrealizowany przed Turniejem. Jest on najistotniejszy dla funkcjonowania komunikacji we Wrocławiu w czasie Turnieju, ponieważ w tym miejscu powstaje węzeł Autostradowej Obwodnicy Wrocławia pozwalający na bezpośrednie połączenie drogowe między portem lotniczym i stadionem..

Trzecia sprawa to zagospodarowanie terenu po wschodniej stronie stadionu (między obszarem areny sportowej a rzeką Ślęzą). W raporcie NIK od razu jednak pojawia się wyjaśnienie do tego punktu: Zaznaczyć jednak należy, że zmiana ta podyktowana została potrzebami zgłoszonymi przez UEFA, zgodnie z którymi ten teren podczas Turnieju zajęty będzie przez namioty VIP (...), dlatego prace w pierwszym etapie obejmą przygotowanie terenu na potrzeby zgłoszone przez UEFA, natomiast docelowa funkcja rekreacyjna zostanie zrealizowana po Turnieju.

Według przedstawicieli Najwyższej Izby Kontroli o opóźnieniach można mówić jedynie w przypadku wdrażania systemu ITS (Inteligentny System Transportu, mający w przyszłości odpowiadać m.in. za sterowanie ruchem w mieście) i budowie obwodnicy Leśnicy, której nie uda się ukończyć przed UEFA Euro 2012.

Opóźnienia w budowie systemu ITS wynikają z procedur przetargowych, teraz już prace są prowadzone i na przełomie roku system powinien działać w wymaganym zakresie, uspokaja Janicki. Podobnie zdaniem prezesa spółki Wrocławskie Inwestycje Pawła Rychela wygląda sprawa z okolicą ulicy Kosmonautów. Problemy występujące w 2010 r. gdy w większej części powstawał raport, zostały już rozwiązane. Synchronizacja tak dużej inwestycji, w pobliżu której prowadzone są jeszcze inne, wymaga najwyższej koordynacji, stąd możliwe pewne opóźnienia. Ale teraz praca na Kosmonautów idzie już pełną parą, zapewnia prezes.

W przypadku obwodnicy Leśnicy problem leży głównie w zmianach jakie trzeba było wprowadzić do projektu. Okazało się, że planowany przebieg przeprawy znajduje się na terenie objętym programem Natura 2000. Musieliśmy przeprojektować drogę, a przeprawę zorganizować na terenie obecnego mostu Ratyńskiego. To niestety wymagało czasu, tłumaczy Rychel.

Poza tymi zastrzeżeniami Wrocław został pochwalony za realizację wszystkich pozostałych przedsięwzięć istotnych z punktu widzenia imprezy piłkarskiej.

Podczas przygotowań do Euro 2012 dobrą ocenę w raporcie NIK Wrocław dostał m.in. za transport lądowy, opiekę medyczną i ratownictwo, przygotowania do zapewnienia bezpieczeństwa w czasie mistrzostw, bazę hotelową i zakwaterowanie, promowanie wydarzenia, dbanie o ochronę własności intelektualnej i ochronę interesów handlowych UEFA. Kontrola wypadła dobrze, ocenia Michał Janicki, Jedyne zalecenia ze strony Najwyższej Izby Kontroli dotyczą pilnowania w dalszym ciągu terminów i zabezpieczenia płynnego finansowania wszystkich inwestycji.

źródło i zdjęcie: www.wroclaw.pl

logo footer