BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Murawa na PGE Arena Gdańsk już za 40 dni

Murawa na stadionie PGE Arena Gdańsk ma się pojawić dokładnie za 40 dni. Najpierw trzeba nawieźć ziemię i ułożyć wszystkie instalacje mające zapewnić trawie dobre warunki wegetacji.

Boisko będzie miało wymiary 68 na 105 m. Naturalna murawa na PGE Arenie Gdańsk to mieszanka kilku gatunków traw, odpornych na intensywne użytkowanie i wykazujących się dużą tolerancją na warunki atmosferyczne. Dookoła boiska przewidziano tzw. strefę bezpieczeństwa. Są to pięciometrowe pasy murawy. Ta powierzchnia zostanie wyłożona darnią grubości 30 cm, układaną pasami o minimalnych wymiarach 1,20m x 12m. Zanim jednak będzie można zacząć rozkładanie murawy, trzeba nawieźć ziemię by podnieść poziom płyty boiska. Ten proces właśnie się rozpoczął. Potrwa do końca miesiąca, mówi Michał Fijałkowski, rzecznik budującej stadion spółki BIEG 2012.

Potem rozpocznie się montaż podbudowy pod instalację drenażu murawy, a następnie samego drenażu. Jednocześnie układany ma być system nawadniania. Kolejnym krokiem będzie nałożenie warstwy nośnej, składającej się z piasku, torfu, krzemianu i warstwy próchnicznej, na której zostanie zainstalowany system nagrzewania murawy. Na prace wykończeniowe, takie jak układanie kostki brukowej otaczającej boisko, przyjdzie czas w połowie kwietnia. Ostatnim krokiem będzie ułożenie trawy z rolek. Jak zapowiedział Ryszard Trykosko, prezes spółki BIEG 2012, cały proces układania murawy na PGE Arena Gdańsk potrwa ok. 40 dni

Wiele detali ma gwarantować, by w Gdańsku nie pojawiły się takie problemy z murawą jak np. w Poznaniu, którą trzeba było wymieniać ją już kilkakrotnie. Na gdańskim boisku przewidziano 0,8-procentowe spadki odprowadzające deszczówkę. System drenażowy ma się składać z przewodów i kolektorów drenażowych. Murawa, oprócz systemu odprowadzania wody, wyposażona zostanie też w system nawadniania. Będzie to całkowicie zautomatyzowany układ zraszaczy wysuwanych z trawy. Cała powierzchnia murawy zostanie także wyposażona w system ogrzewania. Jako medium grzewcze przewidziano mieszaninę wodno-glikolową, oddającą ciepło do gruntu za pośrednictwem przewodów grzejnych z tworzywa sztucznego.

Projekt murawy stadionu został uznany przez ekspertów UEFA za wzorowy, zapewnia Fijałkowski.

źródło: www.trojmiasto.gazeta.pl
zdjęcie: Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

logo footer