BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Ruszyła budowa dróg do Ergo Areny

Trwa budowa pierwszego odcinka Drogi Zielonej oraz przebudowa ul. Łokietka. Obie drogi stanowić będą dojazd do hali na granicy Gdańska i Sopotu. Inwestycje wspierają środki unijne i pieniądze z budżetów miast.

Cały projekt, który kryje się pod nazwą "Rozbudowa Układu Komunikacyjnego Trójmiasta wraz z układem komunikacyjnym Wielofunkcyjnej Hali Sportowo-Widowiskowej" i zakłada przebudowę ul. Łokietka, fragmentu ul. Bitwy pod Płowcami oraz budowę fragmentu Drogi Zielonej. Całość kosztować ma 126 mln zł. UE daje połowę, a resztę kosztów pokryją Gdańsk i Sopot (w stosunku 60 do 40).

Od strony Gdańska dojazd do areny zapewni Droga Zielona. Jej pierwszy odcinek ma kosztować 61 mln zł. Taką, najkorzystniejszą cenowo ofertę złożyło konsorcjum Mostostalu Warszawa i Acciona Infraestructuras. Cała Droga Zielona będzie dwujezdniową trasą, zaczynającą się na istniejącym skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej, al. Niepodległości i ul. Czyżewskiego na granicy Sopotu i Gdańska. Stamtąd dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu każda, skierują się wzdłuż granicy w stronę torów kolejowych, które pokonają tunelem. Dalej Droga Zielona została wytyczona wzdłuż istniejącej ul. Rybackiej, do ronda koło Ergo Areny. Przygotowanie terenu pod inwestycję rozpoczęło się pod koniec lutego, mówi Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która jest odpowiedzialna za inwestycję.

Ma się ona zakończyć mniej więcej dwa lata później, czyli w marcu 2013 roku. Docelowo Droga Zielona ma sięgać dalej - w planach od Ergo Areny wytyczono ją łukiem w stronę ul. Pomorskiej i dalej wzdłuż ul. Dąbrowszczaków i Czarny Dwór do al. Hallera, gdzie połączy się z Trasą Sucharskiego.

Od drugiej strony również Sopot już pracuje nad tym, by ułatwić mieszkańcom dojazd do Ergo Areny. Prace związane z przebudową ul. Łokietka właśnie się rozpoczęły i powinny zakończyć się już w lipcu. Firma Strabag, która została wykonawcą robót jest na placu budowy już od dwóch tygodni. Według umowy firma ma czas do sierpnia, by uporać się z tym przedsięwzięciem, jednak wiele wskazuje na to, że prace zakończą się już w lipcu. Wyprzedzenie terminu spowoduje, że na około dwa miesiące całkowicie zamknięte zostanie skrzyżowanie ulic Polnej i Łokietka. Aby zminimalizować utrudnienia, urzędnicy tymczasowo zmienią organizację ruchu w okolicy.

Przebudowa istniejącego już odcinka ul. Łokietka na odcinku od ul. Langiewicza do obecnego zakończenia ulicy będzie kosztować 4,6 mln zł. Natomiast budowa nowego jej odcinka - do skrzyżowania z ul. Gospody i Drogą Zieloną za którą również odpowiada Strabag pochłonie kolejne 4,1 mln zł.

źródło i zdjęcie: www.trojmiasto.gazeta.pl

logo footer