BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Wmurowano kamień węgielny pod budowę stadionu we Wrocławiu

"Kamień węgielny" pod budowę nowego stadionu piłkarskiego na mistrzostwa Europy w 2012 r. wmurowano w piątek 5 czerwca br. we Wrocławiu. Stadion na Maślicach ma zostać ukończony na początku 2011 r.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podkreślił, że stadion został znakomicie zlokalizowany i będzie tętnił życiem przez cały czas. To będzie stadion dla wrocławian i dla drużyny Śląska Wrocław, dodał prezydent. Wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna podkreślił, że wmurowanie kamienia węgielnego pod wrocławski stadion to początek wielkiego projektu Euro 2012, w który "angażujemy się ze wszystkich sił".

Schetyna zapowiedział, że wszystkie powstające w Polsce stadiony na Euro 2012 będą przez rząd dofinansowane. To nie jest tak, że miasta i ich prezydenci są zostawieni samym sobie. Życzyłbym wrocławianom wielkiej satysfakcji i życzę, żeby ten stadion po wybudowaniu był tak piękny jak na projekcie, dodał. Minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki wyraził nadzieję, że od tego momentu budowy wszystkich stadionów "będą szły bardzo szybko". W 2012 roku będziemy dumni z tych stadionów i orlików, bo one zmienią sport i polską piłkę, dodał.

Pod stadionem zakopana została także tzw. "skrzynia czasu", w której znalazły się m.in. akt erekcyjny, piłkarski szalik Śląska Wrocław, wrocławski krasnal, piątkowe wydania dzienników, flaga "Nie dla rasizmu", piłka z podpisami zawodników i trenerów Śląska Wrocław oraz oryginalna piłka Ligi Mistrzów podarowana przez Tomasza Kuszczaka. Wmurowywaniu "kamienia węgielnego" towarzyszył hymn piłkarskiej Ligi Mistrzów.

Obecnie na terenie budowy stadionu piłkarskiego na Maślicach wykonano już część wykopu na terenie parkingu wielopoziomowego oraz na terenie przyszłej korony stadionu. Rozpoczęły się także pierwsze wylewki, tzw. "chudego betonu", który zabezpieczył grunt pod trybunami stadionu i będzie stanowił część konstrukcji żelbetowej, która tam powstanie. Na placu budowy pracuje już kilkadziesiąt maszyn, w tym m.in. 49 wywrotek i wozideł, 9 ładowarek, 3 koparko-ładowarki i 2 wibromłoty.

Na budowę głównych elementów obiektu zużytych zostanie m.in. blisko 90 tys. m sześciennych betonu oraz ok. 25 tys. m sześciennych prefabrykatów. Wrocławski stadion mieścić ma prawie 42 tys. widzów. Będzie obiektem wielofunkcyjnym, na którym oprócz rozgrywania meczów piłkarskich będzie można m.in. organizować koncerty.

Przy stadionie powstanie blisko 4,5 tys. miejsc parkingowych, w tym 394 miejsca dla autobusów. W bezpośrednim sąsiedztwie obiektu znajdzie się także centrum komercyjne, w którym mają powstać m.in. dodatkowe parkingi, hotel i centrum handlowe.

Pod trybunami znajdą się cztery niezależne budynki, w których powstanie m.in. największy we Wrocławiu klub fitness, kasyno, dyskoteka oraz sale konferencyjne i biurowe.

źródło: www.sport.interia.pl

logo footer