BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Nowy stadion żużlowy w Gorzowie otwarty!

Właśnie został otwarty zmodernizowany stadion żużlowy w Gorzowie. Na całkowitą jego metamorfozę Gorzów wydał ponad 40 mln zł. Trwa jeszcze budowa parkingu na 322 miejsca o powierzchni 7,6 tys. m.kw.

Na budowę podobnego stadionu od nowa trzeba wydać ponad 100 mln zł, opowiada gorzowski architekt Michał Heck, który zaprojektował stadion.

Gorzowski obiekt rozbudowywano w dwóch etapach. Najpierw ławki na całym stadionie zastąpiono plastikowymi krzesełkami i dobudowano piętrową trybunę na jednej prostej. Tej zimy odbył się montaż trybuny okalającej cały tor. W międzyczasie dwukrotnie przebudowano też wieżyczkę dla sędziego i oficjeli. Trwa jeszcze budowa parkingu na 322 miejsc o powierzchni 7,6 tys. m2. Wszystko za ponad 40 mln zł, w całości z miejskich pieniędzy.

Bryła stadionu żużlowego w Gorzowie to owal o obwodzie 560 m. Wrysowany w prostokącie - długi na 206 m, szeroki na 126 m, wysoki na 18 m (bez masztów). W najwyżej położonym krzesełku usiądziemy na wysokości 13 m, do krawędzi toru będziemy mieli 25 m.

Na trybunach gorzowskiego stadionu żużlowego w 68 sektorach będzie mogło usiąść dokładnie 15036 miłośników żużla (na trybunie wysokiej - 7326). Dla kibiców gości przygotowano 1550 miejsc siedzących na obu piętrach przy wyjeździe z drugiego łuku (658 osób zmieści się na górze). Dla VIP-ów przygotowano 231 miejsc na specjalnej trybunie, tam też będą siedzieli dziennikarze (36 miejsc z dostępem do bezprzewodowego internetu przy specjalnych stolikach). Gdy będzie taka potrzeba, obiekt pomieści ok. 3 tys. fanów więcej (miejsca stojące).

Podczas modernizacji powstało reprezentacyjne, stojące na sześciu kolumnach wejście na stadion. Jest wysokie na 9 m, do tego cztery maszty flagowe i czytelny napis: Stadion im. Edwarda Jancarza.

Na stadionie będzie 20 bramek wejściowych. 13 kołowrotków stanie przy wejściu głównym od strony ul. Śląskiej (wcześniej było osiem). Do tego wejście VIP od ul. Kwiatowej, dwa przy nowym parkingu oraz cztery bramki od ul. Jasnej. Przez każdą z nich w godzinę może przejść 600-800 kibiców.

Przy każdej bramce będzie kamera monitoringu. W sumie na całym stadionie kamer będzie aż 49, w tym dziewięć o dużym zbliżeniu. System obejmuje każdy segment stadionu, rejestruje obraz i dźwięk. Zbliżenie będzie tak dobre, że na ekranie będzie można wyróżnić przedmiot o długości 50 cm. Pełna inwigilacja, wszystkie parametry zgodne z rozporządzeniem ministra ze stycznia tego roku, przyznaje Zbigniew Cieśla, inspektor nadzoru robót teletechnicznych. Na trybunach stanęły dwa telebimy o wymiarach 5x9 m. Stadion będzie miał też nowoczesne oświetlenie: 115 lamp da 1300 luksów na torze, a 1700 na prostej startowej i umożliwi transmisję telewizyjną w technologii 3D.

Na tyłach pierwszego łuku stadionu żużlowego w Gorzowie przy parkingu powstały nowe szalety. W budynku o powierzchni 150 m2 będą 22 kabiny WC i 24 pisuary. Jeden wandaloodporny pisuar jest wart 3 tys. zł. Budowa tego budynku wraz z całą infrastrukturą i przyłączami mediów kosztowała 1 mln zł, mówi Janusz Kołosiewicz, inżynier kontraktu na rozbudowę stadionu.

źródło: www.gorzow.gazeta.pl
zdjęcie: Maciej Mularski

logo footer