BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Projekt "Zazielenianie mistrzostw Euro 2012"

O tym co zrobić, aby duże imprezy sportowe odbywały się bez szkody dla środowiska rozmawiano podczas warsztatów w ramach projektu "Zazielenianie mistrzostw Euro 2012".

Organizatorem spotkania byli Ministerstwo Środowiska RP, spółka PL.2012 oraz Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Nuklearnego Republiki Federalnej Niemiec.

Sport stanowi medium przekazywania pozytywnych wartości, spośród których my chcielibyśmy zwrócić uwagę na kwestie ochrony środowiska, mówi prof. Andrzej Kraszewski, minister środowiska. Znakomitą do tego okazją jest organizacja Euro 2012 - jednej z największych imprez sportowych na świecie.

W 2012 r. Polska - wraz z Ukrainą - będzie gospodarzem wyjątkowego wydarzenia, jakim niewątpliwie są Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Należy wykorzystywać takie okazje do promowania wizerunku naszego kraju jako przyjaznego środowisku naturalnemu i wspierającego rozwój zielonych technologii. Odpowiadając na środowiskowe wyzwania współczesności zyskamy nie tylko czystsze środowisko, ale również walory estetyczne i korzyści gospodarcze, mówi o zbliżających się mistrzostwach Andrzej Kraszewski, minister środowiska.

Eksperci niemieccy z Öko-Institutu podzielili się z uczestnikami spotkania - przedstawicielami Miast-Gospodarzy mistrzostw, organizacji pozarządowych, Ambasady Ukrainy, Ministerstwa Środowiska i spółki Ministra Sportu PL.2012 koordynującej proces przygotowań do Euro 2012 w Polsce - swoimi doświadczeniami z organizacji Mistrzostw Świata w 2006 roku. Przedstawili także informacje o działaniach, jakie prowadzą obecnie w związku z Mistrzostwami Świata Kobiet 2011. O planach związanych z organizacją Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku powiedzieli także przedstawiciele ministerstwa oraz Spółki Pl.2012.

"Zielony transport", ochrona klimatu (offset CO2), zarządzanie i redukcja odpadów oraz edukacja ekologiczna - to cztery główne obszary priorytetowe towarzyszące ministerstwu w przygotowaniach do Euro 2012 w Polsce. Ich celem jest ograniczenie wpływu turnieju na środowisko oraz kształtowanie postaw prośrodowiskowych.

Uczestnicy warsztatów w ramach projektu "Zazielenianie mistrzostw Euro 2012" byli zgodni co do tego, że działania podejmowane przez Polskę mają wykorzystać trzecią co do wielkości imprezę na świecie, aby zbudować pozytywne postawy naszego społeczeństwa i zwiększyć świadomość ekologiczną wszystkich Polaków. Mają one edukować nie w sposób nakazowy a uświadamiający i promować wiedzę na temat przygotowań do Euro 2012, w taki sposób aby mieszkańcy poszczególnych regionów naszego kraju wiedzieli o wszelkich działaniach podejmowanych w zakresie jego realizacji. Bowiem tylko świadome podejmowanie działań może przynieść wymierne efekty.

Aby ograniczyć wpływ turnieju na środowisko oraz wykonać misję edukacyjną należy rozmawiać o ograniczeniu korzystania z indywidualnych środków transportu przez kibiców, zarządzaniu środowiskiem, redukcji i właściwym gospodarowaniu odpadów i edukacji ekologicznej, w tym włączeniu społeczeństwa w działania na rzeczy ochrony środowiska. Duży nacisk położony będzie na kwestie ochrony klimatu (tzw. offset CO2).

Szacuje się, że do Polski może przyjechać milion gości, co spowoduje wzrost emisji CO2. W związku z tym konieczne będzie informowanie społeczeństwa, o tym co wiąże się z napływem takiej liczby kibiców, co zrobić aby zneutralizować powstający w związku z organizacją turnieju dwutlenek węgla i jakie działania w tym zakresie będą podjęte.

Euro jest wielka szansą, aby "pokazać" się przed Europą, mówił Andrzej Bogucki członek zarządu ds. infrastruktury spółki PL.2012 Stworzenie właściwej atmosfery i pozytywnego wizerunku będzie szansą na to, że ludzie, którzy odwiedzą nas w okresie mistrzostw wrócą do Polski i staną się ambasadorami naszego kraju za granicą.

Euro 2012 będzie bowiem pierwszą tak dużą imprezą w Polsce, stanowiącą znakomitą okazję do wypromowania wśród kibiców wizerunku Polski - jako kraju bogatego w niepowtarzalne walory przyrodnicze oraz takiego, który prowadzi nowoczesną politykę ochrony środowiska. Ministerstwo Środowiska RP liczy na to, że uda się zachęcić turystów do ponownego odwiedzenia naszego kraju. To co pozostanie po Euro 2012 to przede wszystkim świadomość uczestników i obserwatorów mistrzostw. Będzie to materialny efekt działań na kolejne lata.

W Polsce jest gra w zielone, mówił na zakończenie swojego wystąpienia A. Bogucki więc grajmy w zielone na stadionach, w strefach kibiców, na ulicach, ale również z całą społecznością międzynarodową, która odwiedzi nasz kraj w czerwcu 2012 roku!

Działania na rzecz ochrony środowiska, o których dyskutowano podczas warsztatów w ramach projektu "Zazielenianie mistrzostw Euro 2012", 11 kwietnia br. są realizowane w ramach polskiego programu odpowiedzialności społecznej, który ma przyczynić się do aktywnego zaangażowania mieszkańców Polski w przedsięwzięcia promujące pozytywne postawy i relacje społeczne oraz budujące wizerunek kraju.

Realizacja projektu "Zazielenianie mistrzostw Euro 2012" ma przyczynić się do zmniejszenia wpływu masowych imprez sportowych na środowisko, promowania ekologicznych postaw m.in. wśród kibiców, promowania najlepszych standardów zarządzania środowiskiem w sporcie, a także zainteresowania kibiców polską przyrodą. W ramach projektu powstała platforma wymiany doświadczeń i wsparcia eksperckiego organizatorów Euro 2012 w zakresie ochrony środowiska.

Dalsze informacje o podejmowanych działaniach w ramach tego projektu będzie można śledzić m.in. poprzez stronę internetową Ministerstwa Środowiska jesienią br.

źródło: PL.2012, Ministerstwo Środowiska
zdjęcie: Ministerstwo Środowiska

logo footer