BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Juszczenko zabiega o lepsze finansowanie Euro 2012

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko chce poprawić finansowanie miast, które będą gospodarzami Euro 2012 w tym kraju, poinformował w czwartek mer Doniecka Ołeksandr Łukjanczenko.

Chodzi o to, by w latach 2010-2012 nasze miasta uzyskały preferencje, dotyczące przekazywania pieniędzy z miejscowego budżetu do budżetu państwa, powiedział po naradzie z prezydentem, na której omówiono przygotowania Doniecka do Euro 2012.

Mer Doniecka nie ukrywa, że chodzi o istotne zmniejszenie sum, którymi ukraińskie miasta-gospodarze turnieju muszą obecnie dzielić się z budżetem centralnym. Wyjaśnił też, że obowiązująca obecnie polityka fiskalna ogranicza środki na przygotowania do mistrzostw. Zapewnił jednak, iż władze jego miasta przystąpiły do realizacji zadań wyznaczonych przez UEFA, od których zależy ostateczne przyznanie Donieckowi prawa do organizacji Euro 2012.

Poinformował, że kończą się prace przed zapowiadanym na koniec sierpnia uroczystym otwarciem miejscowego stadionu, lecz nadal są problemy z modernizacją lotniska. Łukjanczenko jest jednak przekonany, że kwestię tę można rozwiązać dzięki współpracy miejscowych władz z prywatnymi inwestorami.

Podczas narady u prezydenta poruszono także kwestię dotyczącą bazy hotelowej. UEFA chce, by przed Euro 2012 w Doniecku i okolicach powstało prawie 3 tysiące miejsc hotelowych. Obecnie władze miasta mają podpisane kontrakty na ponad 1500 miejsc. Preferencje dla inwestorów, którzy zdecydują się na budowę nowych hoteli, mogłyby poprawić tę sytuację,

W maju obradujący w Bukareszcie Komitet Wykonawczy UEFA uznał, że na razie jedynym pewnym gospodarzem rozgrywek po stronie Ukrainy jest Kijów, nie wiadomo jednak, czy zdoła utrzymać on prawo do przyjęcia finału turnieju. Do 30 listopada br. UEFA podejmie ostateczną decyzję.

Taki sam termin wydzielono pozostałym ukraińskim kandydatom. UEFA orzekła, że Donieck, Charków i Lwów uzyskają prawo do organizacji Euro 2012, jeśli do końca listopada nadrobią opóźnienia w przygotowaniach.

źródło informacji: PAP
zdjęcie: wikipedia

logo footer