BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Powstaną nowe obiekty sportowe w Poznaniu

Studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu już za kilka lat będą mogli mieć korty tenisowe, opiekę medyczną, przedszkole a nawet całoroczne lodowisko.

Właśnie powstaje Collegium Chemicum Novum oraz korty tenisowe. Za dwa tygodnie na Morasku zostanie wmurowany kamień węgielny pod budowę Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii. Jest to co prawda inwestycja finansowana z dotacji Unii Europejskiej, podobnie jak budowane już Międzyuczelniane Centrum NanoBioMedyczne, ale oba centra także wchodzą w skład ogromnego kompleksu, jakim wkrótce stanie się kampus na północnym krańcu miasta.

Być może za dwa lata w Poznaniu powstaną nowe obiekty sportowe na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, gdzie będzie pracowało, uczyło się, mieszkało kilkanaście tysięcy osób. Dzięki dotacjom z budżetu państwa w wysokości 500 mln złotych i 100 milionom z kasy uniwersytetu, wizja budowy kampusu z lat 70. wreszcie się spełnia.

Zakładała ona, że na Kampusie Morasko znajdą się wydziały nauk przyrodniczych i ścisłych, a nauki humanistyczne, które zawsze akcentowały związek z miastem, pozostaną w jego centrum, podkreśla prof. dr hab. Andrzej Lesicki, prorektor UAM odpowiedzialny za rozwój uczelni. Na końcowym etapie znajduje się budowa Wydziału Chemii. Do końca 2014 roku powinien też powstać budynek dla Wydziału Historycznego. Jedynie Instytut Historii Sztuki pozostanie w centrum, obok Wydziału Prawa i Administracji przy Alejach Niepodległości. Będzie on stanowił element łączący Kampus Śródmiejski z Kampusem Morasko.

Tereny UAM na Morasku zajmują powierzchnię ok. 160 ha. Zabudowana zostanie jedynie ich część. Domy akademickie, dla 800-1000 studentów, mają być nowoczesne, w całości przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie wiemy jeszcze, czy będzie to jeden, czy dwa tak zwane mrówkowce. Czy też wybudujemy kilka lub kilkanaście mniejszych budynków. Pokoje mają być maksymalnie dwuosobowe z zapleczem kuchennym i łazienką. Na razie pracujemy nad założeniami. Myślę, że jeszcze w tym roku ogłosimy konkurs na projekt, dodaje A. Lesicki. Dopiero na podstawie projektów budowlanych będziemy mogli mówić o konkretach. Inwestycja ma się rozpocząć w 2012 roku.

Prorektor podkreśla, że uczelnia myśli o swoich pracownikach i studentach kompleksowo. Nie chcemy, by o godzinie 20 kampus "zamierał". Dlatego powstaną kluby, które uczelnia wynajmować będzie na zasadach komercyjnych. Planujemy rozbudowę obiektów sportowych. Korty już są na ukończeniu. Ma być jeszcze boisko z terenem przeznaczonym dla sportów lekkoatletycznych. Myślimy nawet o tym, by w pobliżu funkcjonującej już pływalni wybudować całoroczne lodowisko. Ale to na razie bardziej marzenia niż projekty, dodaje A. Lesicki.

źródło i zdjęcie: www.poznan.naszemiasto.pl

logo footer