BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Będzie aquapark w Rudzie Śląskiej

Budowany kosztem 119 mln zł aquapark w Rudzie Śląskiej będzie oddany do użytku w pierwszym kwartale 2012 r.

Jak podali w poniedziałek inwestor i władze miasta, w projekcie wprowadzono zmiany, dzięki którym obiekt ma być bardziej atrakcyjny i tańszy w utrzymaniu.

Rudzki aquapark będzie czwartym, a zarazem największym tego typu, w regionie. Inwestycja, zainicjowana przez poprzednie władze Rudy Śląskiej, w ubiegłym roku stała pod znakiem zapytania z powodu konfliktu między inwestorem a samorządem, który poręczył kredyt na to przedsięwzięcie.

Ostatecznie osiągnięto porozumienie i budowa jest kontynuowana. Jednak na wniosek nowej prezydent miasta, Grażyny Dziedzic, do projektu wprowadzono zmiany.

Zależało nam, by jeszcze bardziej uatrakcyjnić i zróżnicować ofertę parku wodnego. W przypadku tego typu inwestycji musimy mieć pewność, że będzie ona na tyle ciekawa, by stale zapewniać wysoką frekwencję. Od tego, ile osób rocznie odwiedzi rudzki aquapark, zależy bowiem to, czy będzie on na siebie zarabiał, wyjaśniła w poniedziałek prezydent, podkreślając, że obecna sytuacja finansowa miasta nie pozwala na dotowanie aquaparku.

Inicjatorzy przedsięwzięcia są przekonani, że obiekt na siebie zarobi - aby tak się stało, rocznie powinno odwiedzać go ok. 480 tys. osób. Oprócz atrakcji wodnych zaletą parku ma być także jego lokalizacja - w sercu aglomeracji śląskiej, w odległości kilku minut jazdy od autostrady A4 i Drogowej Trasy Średnicowej.

W odległości 15 minut jazdy mieszka ponad 700 tys. osób, a w promieniu 30 minut - ponad 1,7 mln. Przedstawiciele inwestora wyliczyli, że dzięki zmianom w projekcie roczne utrzymanie aquaparku w Rudzie Śląskiej będzie tańsze co najmniej o 1,2 mln zł - to blisko 10 proc. szacowanych na ponad 14 mln zł kosztów utrzymania budowli.

Planowana oszczędność to efekt zastosowania innowacyjnego systemu energetycznego. Pozwala on na ponowne wykorzystanie tzw. ciepła odpadowego - zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia obiektu.

Modyfikacje w projekcie nie wpłynęły natomiast na całkowity koszt inwestycji, wynoszący 119 mln zł. Wśród najważniejszych zmian jest budowa głębokiego na 7 metrów profesjonalnego basenu do nurkowania, z zapleczem i częścią szkoleniową dla płetwonurków.

Obok powstanie specjalny basen dla mam z małymi dziećmi, wyposażony w pomieszczenia pielęgnacyjne.

Ofertę rudzkiego aquaparku wzbogaci też basen z falą "kulową" (stale imitujący morskie fale) oraz basen z pneumatycznym tzw. "mokrym bąblem" - to rodzaj ociekającego wodą balonu, na który mogą wspinać się dzieci. Na drugim poziomie, w strefie "suchej" kompleksu, powstaną trzy sale do gry w squasha, salki fitness oraz sala do organizacji szkoleń.

W zmodyfikowanym projekcie zmieniła się także oferta dla pływaków. Zamiast jednego basenu sportowego utworzono dwa: pierwszy, o długości 25 metrów (4 tory), drugi 20-metrowy z płynnie regulowanym dnem oraz wyższą temperaturą wody, przeznaczony m.in. do nauki pływania.

Aquapark w Rudzie Śląskiej ma być gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku. Od kilku miesięcy na około 4-hektarowej działce przy ulicy Kłodnickiej w dzielnicy Halemba pracują ekipy budowlane.

Zakończono już prace ziemne i fundamentowe, rozpoczęła się budowa głównego budynku. W listopadzie obiekt będzie gotowy w stanie surowym, potem rozpoczną się prace wewnątrz.

źródło: PAP
zdjęcie: www.parkwodny-rudaslaska.pl

logo footer