BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Powstaje Centrum Dowodzenia Operacją na Euro 2012

Centrum Dowodzenia Operacją to specjalny sztab podczas piłkarskich mistrzostw Euro 2012, który będzie się mieścił w podwarszawskim Legionowie. Będzie tam pełnić służbę ponad 170 policjantów.

Budżet na utworzenie Centrum to około 20 mln zł. Podczas Euro 2012 Centrum Dowodzenia Operacją (CDO), wraz z Centrum Wymiany Informacji, będzie jednym z elementów centralnego systemu zarządzania bezpieczeństwem podczas turnieju.

Na jednej zmianie w CDO dyżur będzie pełniło około stu osób. Będą to m.in. funkcjonariusze policji (polskiej i z państw reprezentowanych na mistrzostwach), straży pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej oraz przedstawiciele miast-gospodarzy.

Funkcjonariusze pracujący w tym sztabie będą przez całą dobę kierowali siłami i środkami związanymi z operacją. Będą też zbierać i analizować meldunki oraz informacje związane z bezpieczeństwem, powiedział PAP komisarz Robert Horosz z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Inwestycja, realizowana w legionowskim Centrum Szkolenia Policji, znajduje się w rządowym wykazie przedsięwzięć Euro 2012. Projekt zakłada modernizację budynku dawnej pralni o powierzchni 712 m kw., składającego się z dwóch kondygnacji nadziemnych i jednej podziemnej. Budżet na utworzenie Centrum i modernizację budynków wynosi ok. 20 mln zł.

Praca w sztabie ma rozpocząć się na początku 2012 roku. Pełna obsada Centrum Dowodzenia Operacją przewidywana jest podczas turnieju - między czerwcem a lipcem 2012.

W trakcie turnieju do Polski mają przyjechać również przedstawiciele Europolu i Interpolu. Polska policja chce, by w Polsce na czas mistrzostw działało mobilne centrum operacyjne Interpolu.

Sztab w Legionowie będzie obsługiwał też zagranicznych policjantów-spottersów, czyli funkcjonariuszy, którzy w czasie meczu przebywają razem z kibicami w sektorach na stadionie.

Podczas Euro 2012 w Polsce będzie pracował zespół milicjantów ukraińskich, a zespół policjantów polskich wyjedzie na Ukrainę. Przed imprezą funkcjonariusze z obu krajów mają odbyć cykl wspólnych szkoleń.

W zabezpieczenie turnieju najbardziej zaangażowanych będzie sześć komend wojewódzkich policji: cztery z miast, gdzie mają być rozgrywane mecze, czyli Komenda Stołeczna Policji oraz komendy z Gdańska, Poznania, Wrocławia, a także dwie z województw położonych przy granicy z Ukrainą - lubelskiego i podkarpackiego.

źródło: PAP
zdjęcie: www.Sxc.hu

logo footer