BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Basen Olimpijski w Szczecinie z przeszkleniami Pilkington

Basen Olimpijski w Szczecinie, znany jako Floating Arena, to najnowocześniejszy kompleks pływacki w kraju. W projekcie basenu zastosowano przeszklenia ze szkła profilowanego Pilkington Profilit™.

Kompleks Floating Arena powstał w wyniku rozbudowy Szczecińskiego Domu Sportu (dawniej Wojewódzkiego Domu Sportu). Twórcy nowego projektu - architekci Marek Orłowski i Marek Szymański - postanowili zabudowę obiektu oprzeć na wykorzystaniu szkła jako głównego materiału.

Szkło profilowe odgrywa w tym projekcie istotną rolę: wpuszcza do wnętrza bardzo dużą ilość światła dziennego, zabezpieczając równocześnie przed efektem lśnienia i oślepiania. Jest to wspaniały element elewacyjny i okienny, wyjaśnia architekt Marek Orłowski. Przy realizacji basenu odkryliśmy dodatkową zaletę szkła profilowego. W zależności od kierunku padania światła szkło mieni się w najróżniejszy sposób. Jest to szerokie spektrum obrazów: innych o różnych porach dnia i innych w nocy, gdy z zewnątrz widać podświetlony basen.

Koncepcja rozbudowy istniejącego Basenu Olimpijskiego w Szczecinie miała na celu stworzenie obiektu spełniającego wszelkie normy klasy olimpijskiej. Pierwszoplanowe wymagania postawione projektom dotyczyły innowacyjności budowli. Położono nacisk na wykorzystanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych i instalacji. Ważne również było zachowanie harmonii między starym a nowym obiektem. Założenie to udało się zrealizować dzięki zastosowaniu takich samych materiałów, co pozwoliło na uzyskanie jednolitego wyrazu estetycznego.

O wyjątkowości Basenu Olimpijskiego w Szczecinie z przeszkleniami Pilkington Profilit™ na skalę kraju stanowi pomost przesuwny o napędzie elektrycznym, który pozwala podzielić basen na dwie części. Rozwiązanie to umożliwia realizację niezależnych zajęć na dwóch 25-metrowych połowach. Na uwagę zasługuje również fakt, iż w kompleksie istnieje możliwość treningu pływaków w basenie z przeciwprądem. Tworzy to optymalne warunki do poprawy wyników zawodników oraz wyeliminowania popełnianych przez nich błędów. Basen Olimpijski w Szczecinie z przeszkleniami Pilkington Profilit™, jako jedyny w kraju, ma takie urządzenie.

Celem zachowania prostego i surowego charakteru budynku Floating Arena, w elewacji zastosowano głównie cegłę, szkło okienne oraz szkło profilowe, z którego wykonano liczne przeszklenia. Produkt ten został wykorzystany m.in. w fasadzie na wysokości pomostów roboczych nad trybunami. Pozwoliło to doświetlić halę basenową światłem dziennym oraz wyeksponować w subtelny sposób lekką konstrukcję całego budynku.W fasadach zastosowano przeszklenia podwójne ze szkła Pilkington Profilit™ Amethyst typ K25/60/7 od zewnątrz oraz Pilkington Profilit™ Plus 1,7 typ K25/60/7 od wewnątrz, mówi Krzysztof Sznajder z firmy Polring-Glas, która jest akredytowanym instalatorem systemu Pilkington Profilit™. Obydwa rodzaje szkła mają powierzchnię o fakturze ornamentowej, przy czym zewnętrze szkło ma powłokę w kolorze niebieskim, a wewnętrzne powłokę niskoemisyjną. Taka konfiguracja pozwoliła na uzyskanie przeszklenia o delikatnie niebieskiej barwie oraz niskim współczynniku przenikania ciepła wynoszącym 1,8 W/m2K.

Aby zachować ciągłość szklenia na całym obwodzie obiektu, wynoszącym aż 238 metrów, zastosowano rozwiązanie z narożnikami całoszklanymi, bez tradycyjnych słupków. Dzięki temu udało się stworzyć prostą bryłę budynku, o jednolitym i przejrzystym układzie.

Ze szkła Pilkington Profilit™ wykonano również dach nad częścią łączącą istniejącą salę gimnastyczną i nowo wybudowany basen, a także niektóre elementy wnętrza, jak kiosk kasowy czy lady recepcji i baru.

Dzięki wykorzystaniu różnorodnych cech szkła wynikających z kształtu, faktury czy też właściwości termicznych, Pilkington Profilit™ okazał się znakomitym materiałem na elementy doświetlające, jak również do tworzenia architektury wnętrz, podkreśla Krzysztof Sznajder. Świadczy to o wszechstronnych walorach architektonicznych tego produktu. W połączeniu z przemyślaną koncepcją architekta szkło profilowe może stać się zarówno głównym elementem elewacji, jak i ciekawym sposobem na ożywienie minimalistycznych wnętrz.

źródło i zdjęcia: www.effectivepr.pl

logo footer