BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Polska atrakcyjna w czasach kryzysu

Polska jest jednym z nielicznych państw w Europie, które uzyskało wzrost gospodarczy w I kwartale 2009 r. To sprawia, że nadal jesteśmy atrakcyjni dla zagranicznych inwestorów, powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas prezentacji raportu Ernst & Young nt. atrakcyjności inwestycyjnej Europy w 2008 r. Konferencja odbyła się 8 czerwca br. w Ministerstwie Gospodarki.

Wicepremier Waldemar Pawlak przypomniał, że Polacy stanowią 1/4 ludności w Europie Środkowo-Wschodniej, a nasz PKB to 1/3 produktu krajowego brutto w całym regionie. Biorąc pod uwagę dobre wyniki gospodarcze, Polska jest więc w tej części Europy państwem o największej stabilności, podkreślił wiceszef rządu.

Zgodnie z danymi GUS wzrost polskiego PKB w I kwartale 2009 r. jest rekordowy w porównaniu z wynikami innych państw i wynosi 0,8 proc. Plasuje to nasz kraj na drugim miejscu w Unii Europejskiej. Natomiast według szacunków Eurostatu, wzrost PKB Polski w I kwartale br. osiągnął poziom 1,9 proc. Jest to najlepszy wynik w całej UE. Takie dane to także dobry sygnał dla zagranicznych inwestorów.

Według analityków Ministerstwa Gospodarki, Polska jest postrzegana jako kraj atrakcyjny dla zagranicznych firm. Oprócz rosnącego PKB, nasz kraj posiada duży rynek zbytu, dobrze wykształconą młodą kadrę oraz relatywnie niskie koszty pracy, w porównaniu z państwami „starej” Unii. Jesteśmy także jednym z największych krajów UE, co gwarantuje inwestorom m.in. stabilność i bezpieczeństwo. Ponadto przyjazne środowisko biznesowe stwarza dogodne warunki osiągania sukcesu.

Polska oferuje również pakiet zachęt dla zainteresowanych naszym krajem inwestorów. Firmy działające w specjalnych strefach ekonomicznych korzystają ze znacznych zwolnień podatkowych. Także podatek od osób prawnych (CIT) jest jednym z niższych w krajach UE i wynosi obecnie 19 proc. Te atuty dostrzegają i doceniają zagraniczni inwestorzy i mimo światowego spowolnienia większość międzynarodowych firm nie wycofuje się z naszego rynku.

Paradoksalnie to właśnie kryzys zachęca do inwestowania w naszym kraju i do przenoszenia produkcji do Polski. Według analityków MG, Polska, na tle krajów naszego regionu, odczuwa kryzys w mniejszym stopniu. Potwierdza tę tezę uzyskanie w ostatnim czasie dostępu do tzw. elastycznej linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który dopuszcza do tego projektu tylko kraje o solidnych fundamentach gospodarczych. Podczas, gdy inne kraje ubiegają się raczej o pożyczki ratunkowe, takie działanie to kolejny dobry sygnał dla przedsiębiorców zagranicznych.

Zdaniem analityków MG, Polska ma duże szanse na pozyskanie inwestycji w centra usług. Nie są to bowiem inwestycje zbyt kapitałochłonne, ale dają możliwości zatrudnienia dużej liczby dobrze przygotowanych pracowników.

źródło:  Ministerstwo Gospodarki

logo footer