BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Minister Sportu i Turystyki wierzy w powodzenie Euro 2012

Zbudowanie stadionów na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 roku oraz infrastruktury, zgodnie z wymogami UEFA, nie jest zagrożone, choć wymaga dołożenia maksymalnego wysiłku i sprostaniu bardziej skomplikowanych zadań, zapewnił Mirosław Drzewiecki - Minister Sportu i Turystyki.

Master Plan oraz stan zaawansowania realizacji pozostałych 360 zadań można śledzić na stronie internetowej ministerstwa i spółki PL.2012. Z tych informacji wynika np., że jeszcze w czerwcu zaplanowano zakończenie konstrukcji głównej i żelbetowej Stadionu Narodowego w Warszawie.

To bezprecedensowa obecnie w polskim budownictwie inwestycja, o czym świadczy kilka danych: zużyte zostanie 400 tys. ton betonu, 100 tys. ton stali, a ciężar samego klinu dachu przekracza 1200 ton. Pomimo tego już udało się nam wyprzedzić harmonogram robót, oświadczył minister.

Według ministra obiekty sportowe i infrastruktura będą służyły Polakom jeszcze przez lata, a zdobyte umiejętności przez ludzi pracujących w sześciu sztabach miast, które przygotowują się do  oraz w kilkudziesięciu miastach zaplecza, zaowocują w przyszłości sprawniejszą realizacją kolejnych zadań publicznych i prywatnych.

Wydanie kilkunastu miliardów złotych na inwestycje związane z Euro 2012 przyczyni się do łagodzenia skutków dekoniunktury gospodarczej, a zarządzanie projektem wdroży dobre praktyki, przyznał Jarosław Błaszczak z E&Y.

O zgodnych z harmonogramem pracach we Wrocławiu zapewnił Dariusz Dutkiewicz, prezydent tego miasta. Pewne sprawy przekraczają kompetencje sztabu wojewódzkiego i wymagają interwencji rządowej. Dotyczy to kontynuowania budowy drogi Wrocław-Poznań oraz połączenia koleją stadionu i centrum miasta z lotniskiem. Potrzeba do tego 40 mln zł, ale z powodów kłopotów finansowych, PKP PLK nie chce podjąć rozmów tej sprawie, oświadczył Dariusz Dutkiewicz.

Odpowiadając na pytania m.in. Elżbiety Jakubiak, przewodniczącej sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki,
Minister Drzewiecki i Marcin Herra, prezes PL.2012 zgodnie powiedzieli, iż:

  • nadal nie ma decyzji UEFA, na ilu stadionach zostaną rozegrane mecze (6 czy 8), ponieważ dołożenie organizacji mistrzostw w jednej miejscowości kosztuje ten związek dodatkowo 30 mln euro;
  • 30 listopada br. UEFA oceni stan zaawansowania prac w Polsce i na Ukrainie i podejmie ostateczną decyzję, w jakich miastach, spośród wcześniej wskazanych, będą rozegrane mecze (w Polsce chodzi o Kraków i Chorzów);
  • Polska i Ukraina będą miały wspólne logo mistrzostw i maskotkę mistrzostw, jednak każdy osobne zajmie się promocją swoich krajów; kampania promocyjna Polski ruszy po zakończeniu Mistrzostw Świata w Piłce nożnej;
  • PL.2012 będzie negocjować z UEFA warunki udziału Polski w przychodach z organizacji mistrzostw Euro 2012;
  • do końca br. w przetargu zostaną wybrani operatorzy, którzy będą zarządzać nowymi lub remontowanymi stadionami w Polsce, aby przynosiły one stałe dochody także po 2012 roku. Będą to prawdopodobnie wyspecjalizowane firmy międzynarodowe, które zaczną już w 2011 roku akwirować imprezy sportowe, kulturalne, targi, wystawy, itp.

Do rozpoczęcia mistrzostw pozostało 360 projektów w 1963 dni.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: eurocup2012.pl

logo footer