BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Powstaje "Zielona" American School of Warsaw

W Konstancinie-Jeziornie powstaje pierwszy w Polsce "zielony" budynek edukacyjny zgodny z certyfikacją LEED - American School of Warsaw. Nadzór nad rozbudową American School of Warsaw sprawuje firma PM Group, która zajmuje się akredytacją amerykańskiego certyfikatu ekologicznego.

Projekt powstał w warszawskiej pracowni architektonicznej AA s.c. Anatola i Anny Kuczyńskich. Biurami współpracującymi z architektami w tym nieszablonowym zadaniu są m.in. PRO-BUD, Techmar i AWA w branżach: konstrukcyjnej, elektrycznej i instalacyjnej.

W ciągu 11 miesięcy American School of Warsaw powiększy się o dwukondygnacyjny obiekt dydaktyczny, zyskując w sumie dodatkową powierzchnię ponad 6 tys. mkw. Nowy kompleks - połączony łącznikiem z obecnym - będzie pełnił funkcje artystyczne, powstanie tam między innymi audytorium oraz sala gimnastyczna z nowoczesnym wyposażeniem. Istniejące budynki, w tym także obiekty sportowe, przejdą modernizację. Część pomieszczeń zyska nowe funkcje, powstanie treningowe boisko do koszykówki, a teren wokół szkoły zostanie zagospodarowany.

Po rozbudowie kompleks edukacyjny American School of Warsaw będzie jednym z większych obiektów dydaktycznych i sportowych, nie będących uczelnią wyższą w tej części Europy. Jako inżynier kontraktu PM Group będzie nadzorował rozbudowę od pozwolenia na budowę po pozwolenie na użytkowanie, mając na uwadze jakość, koszty i harmonogram prac, mówi Con Murphy, dyrektor zarządzający PM Group w Polsce. Projekt wykonany będzie zgodnie z amerykańskim systemem certyfikacji LEED, który zakłada wykorzystanie wielu energooszczędnych rozwiązań, dodaje.

PM Group posiada w Polsce akredytowanych ekspertów, którzy zajmują się nadzorem i audytem "zielonych inwestycji" ubiegających się o certyfikat LEED (ang. Leadership in Energy and Environmental Design). Amerykański system certyfikacji zrównoważonych projektów budowlanych to najszybciej rozwijający się na świecie system certyfikacji dla inwestycji proekologicznych, zyskujący na popularności w Europie i Azji. Zarządza nim Amerykańska Rada Zielonego Budownictwa (ang. US Green Building Council - USGBC). Oblicza się, że certyfikat LEED ma w USA ok. 15 tys. budynków. Powstająca "Zielona" American School of Warsaw będzie pierwszym w Polsce budynkiem edukacyjnym akredytowanym certyfikatem LEED.

W powstającej "Zielonej" American School of Warsaw w Konstancinie-Jeziornie zastosowany zostanie np. wysokiej jakości system monitorowania dwutlenku węgla. Zamontowane będą systemy wykorzystujące deszczówkę, co pozwoli zmniejszyć zużycie wody pitnej. Na potrzeby ekologicznego gospodarowania wodą zbudowane zostaną zbiorniki retencyjne, gromadzące wodę opadową.

W obiekcie zamontowane zostaną turbiny wiatrowe do produkcji energii, system kontroli i optymalizacji oświetlenia, kolektory słoneczne i instalacja solarna do podgrzewania wody użytkowej. Szkoła będzie ogrzewana odpadami drzewnymi, powstanie bowiem kotłownia na biomasę. Materiały wykończeniowe będą charakteryzować się niską emisją związków szkodliwych dla otoczenia.

Informacje o LEED

Informacje o LEED (The Leadership in Energy & Environmental Design) LEED to amerykański system certyfikacji dla inwestycji zrównoważonych w budownictwie. Pod względem popularności przewyższa takie systemy jak BREEAM (Wielka Brytania) i DGNB (Niemcy). Systemy te nie konkurują ze sobą. Każdy z nich jest nadzorowany i administrowany przez Radę Zielonego Budownictwa (Green Building Council) danego kraju, która z kolei należy do WGBC, Światowej Rady Zielonego Budownictwa (World Green Building Council). W Stanach Zjednoczonych od roku 1998 pojawiło się prawie 15 tys. obiektów z certyfikatem LEED. Dla inwestycji rządowych w USA The Leadership in Energy & Environmental Design jest obowiązkowy.

Certyfikat LEED składa się z czterech poziomów: brązowego, srebrnego, złotego i platynowego. Zdobycie danego certyfikatu uzależnione jest od przyznania określonej liczby punktów przez ekspertów m.in. za wykorzystanie przy budowie inwestycji ekologicznych materiałów (np. drewna pochodzącego z odnawialnego źródła), ograniczenie produkcji dwutlenku węgla do atmosfery czy wykorzystanie wody opadowej.

źródło i zdjęcie: PM Group

logo footer