BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Lubelszczyzna może dostać więcej pieniędzy na obiekty sportowe

Sejmowa komisja sportu będzie apelować do ministra sportu o ekstra pieniądze na budowę puławskiego i lubelskiego stadionu oraz 50-metrowego basenu w Lublinie. To efekt spotkania posłów z władzami regionu.

Do Lublina przyjechali posłowie z całego kraju na pierwsze w tej kadencji wyjazdowe posiedzenie sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki. Jego inicjatorką była lubelska posłanka Magdalena Gąsior-Marek. Według marszałka województwa Krzysztofa Grabczuka, regiony wschodniej Polski powinny być wzmocnione funduszami, żeby zniwelować istniejącą różnicę pomiędzy pozostałymi województwami.

Same dotacje z Unii to za mało, samorządy powinny dołożyć wkład własny. Wójtowie czy burmistrzowie nie mają pieniędzy na tego typu inwestycje, wyjaśnia Grabczuk. W Lublinie mówi się o budowie pierwszej w regionie 50-metrowej pływalni. Ze wstępnych szacunków wynika, że to wydatek rzędu 80 mln zł, podkreśla Adam Wasilewski, prezydent Lublina. Jednocześnie chcemy budować stadion na 18 tys. widzów, co pochłonie 150 mln zł. A w najbliższych latach czeka nas budowa połączeń z obwodnicą, rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej za 400 mln zł i program wymiany taboru komunikacji miejskiej wraz z przebudową skrzyżowań za pół miliarda zł, wylicza Wasilewski. W każdym przypadku, mimo dotacji, musimy wnieść wkład własny. Na wszystko nie wystarczy, dlatego musimy wybierać.

Puławy, żeby poradzić sobie z budową stadionu piłkarskiego, rozważają nawet emisję obligacji. Tymczasem Puławy, Kazimierz i Nałęczów zakwalifikowano do finałowej grupy ośrodków, które mogą gościć reprezentacje w czasie Euro 2012, podkreśla prezydent Puław, Janusz Grobel. Będzie dużym wyróżnieniem, jeśli w publikacji UEFA pojawi się  ten region.

Po wczorajszym posiedzeniu pojawiła się pewna szansa. Będziemy apelować do ministra sportu o pieniądze, zapowiedział poseł Ireneusz Raś, wiceprzewodniczący komisji. Jest realna szansa na dofinansowanie budowy basenu i dwóch stadionów z budżetu państwa. Chcemy też, żeby powstał specjalny fundusz z Totalizatora Sportowego (działający już w funduszach unijnych) na wsparcie infrastruktury sportowej tylko w Polsce wschodniej, dodaje Grabczuk.

źródło: Dziennik Wschodni,
zdjęcie: www.mmlublin.pl

logo footer