BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Nowy odcinek autostrady A2 otwarty

W dniu 1 grudnia 2011 roku zostanie oddany do użytku najdłuższy odcinek autostrady w Europie w tym roku - autostrada A2 Świecko - Nowy Tomyśl.

Nowo otwarty odcinek autostrady A2 pozwoli na skrócenie dojazdu kibiców jadących z zachodu do Poznania lub Warszawy na mecze podczas Euro 2012 o około godzinę. Przekraczając granicę w Świecku do stolicy Wielkopolski będzie można teraz dojechać w niespełna 1,5 godziny, a cały odcinek autostrady A2 od granicy do węzła Łódź Północ ma teraz 355,7km. Ponadto znacznie odciążona zostanie jednojezdniowa droga krajowa nr 2 i miejscowości, przez które do tej pory przechodził ruch tranzytowy, potrafiący przekroczyć liczbę nawet 20 000 pojazdów dziennie.

To najdłuższy odcinek autostradowy oddany w tym roku w Europie. Ma on dokładnie 105,9km. Jest to również kolejna autostrada w Polsce, łącząca się z niemiecką siecią autostrad. Wraz z otwarciem tej drogi, całkowita długość autostrad w Polsce przekroczyła 1000 km.

Na nowo otwartym odcinku autostrady A2 zastosowano nowinki techniczne. Po raz pierwszy na tą skalę zastosowano tutaj nowatorską technologię wykonania nawierzchni, zapewniającą dzięki dodatkowemu uszorstwieniu lepszy komfort i bezpieczeństwo jazdy (tak zwany "waschbeton"). Oprócz obiektów konstrukcyjnych (mostów i wiaduktów) w tej technologii wykonana została całość jezdni głównych.

Budowa charakteryzowała się wysokim poziomem trudności ze względu na prowadzenie w znacznym stopniu na terenach o niskiej nośności gruntów (m.in. występowały tam torfy), które wymagały wymiany. Zadbano również o to, aby wpływ inwestycji na środowisko był jak najmniejszy, co przejawia się to niespotykaną do tej pory w Polsce skalą zastosowania przejść dla zwierząt, w tym o bardzo dużej szerokości.

Kolejne ważne wydarzenia w obrębie wielkopolskiego odcinka autostrady A2 przed Euro 2012 to oddanie budowanych węzłów Poznań Zachód oraz Kleszczewo. Na pierwszym z nich kierowcy będą mogli zjechać na drogę S11 (pierwszy fragment otwarto w poniedziałek, 28.11.11) i wygodnie dojechać zarówno do Portu Lotniczego Poznań Ławica oraz poznańskiego Stadionu Miejskiego. Drugi z nich zapewni komfortowe obejście stolicy Wielkopolski od strony wschodniej, wykorzystując nowo wybudowaną drogę S5.

źródło i zdjęcie: www.2012.org.pl

logo footer