BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Maty antyuderzeniowe z pianki BASF do sportów zimowych

Maty antyuderzeniowe z pianki BASF wytwarzane są przez firmę Berger, austriackiego producenta wyposażenia sportowego. Mogą one służyć do osłony słupów wyciągów narciarskich, barier i skalnych ścian.

Maty antyuderzeniowe Berger zawierają Neopolen® E - specjalne tworzywo piankowe, opracowane przez BASF, charakteryzujące się systemem pustych komór. W momencie uderzenia zapewnia ono optymalną amortyzację, co pozwala na ochronę narciarzy przed urazami.

Neopolen® E to pianka o zamkniętych komórkach utworzona z powiązanych krzyżowo cząstek polietylenu (EPE). Materiał ten jest stabilny, elastyczny i trwały, a przy tym gwarantuje znakomitą amortyzację. Jako wypełnienie nie tylko wyjątkowo dobrze pochłania energię uderzenia w matę, ale szybko wraca do swojego pierwotnego kształtu po ustąpieniu obciążenia. Dzięki temu nawet powtarzające się uderzenia są doskonale amortyzowane. Ze względu na lekkość pianki Neopolen® E, maty można łatwo transportować i ustawiać na stokach narciarskich.

Neopolen® E ma jeszcze jedną istotną cechę decydującą o jego zastosowaniu na stokach narciarskich: w przeciwieństwie do innych pianek praktycznie nie wchłania wody. Jest to ważna właściwość, ponieważ w razie uszkodzenia pokrycia zewnętrznego maty wilgoć mogłaby przenikać do jej wnętrza, a następnie - w temperaturach zimowych - zamarzać. Ponadto Neopolen® E zachowuje swoje właściwości w szerokim zakresie temperatur, od -70 do +90° C.

W ostatnich kilku latach znacznie wzrosła potrzeba większego bezpieczeństwa przy uprawianiu sportów zimowych. Wynika to między innymi z tego, że prędkości osiągane na trasach zjazdowych stale rosną - nie tylko ze względu na coraz doskonalsze narty i snowboardy. Dzięki wyjątkowej kombinacji właściwości tworzywa piankowego Neopolen® E możemy zaoferować rynkowi maty antyuderzeniowe spełniające specyficzne wymagania sportów zimowych. Ponadto materiał ten jest bardzo łatwy w obróbce, mówi Johann Berger, dyrektor generalny firmy rodzinnej Berger, dostawcy mat antyuderzeniowych do ochrony obszarów bramkowych na tegoroczne Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie, które odbywały się na Słowacji.

Antyuderzeniowa pianka BASF Neopolen® E
nie zawiera chlorofluorowęglowodorów (CFC) ani hydrochloro-fluorowęglowodorów (HCFC) i w różny sposób można ją poddać recyklingowi. Tworzywo Neopolen® E jest certyfikowane zgodnie z normą Oeko-Tex® Standard 100.

źródło i zdjęcie: BASF

logo footer