BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Drożeje Stadion Olimpijski w Kijowie

Ukraiński rząd odmówił zatwierdzenia kosztorysu modernizacji Stadionu Olimpijskiego w Kijowie, gdyż wzrosły koszty modernizacji obiektu. Mają na nim być rozegrane mecze Euro 2012, a nie wykluczone, że także spotkanie finałowe.

Minister Sportu Jurij Pawlenko zażądał, aby zwiększyć budżet modernizacji o miliard hrywien - do 3,2 miliarda. Jest to kwota dwa razy większa niż proponowana na początku. Ostro sprzeciwiła się temu premier. Julia Tymoszenko powołała się na raport Zarządu Kontrolno - Rewizyjnego, odpowiednika polskiej NIK i podkreśliła, że i tak kosztorys jest zawyżony. Instytucja ta zwraca uwagę, że budowa stadionów w Doniecku i Dniepropietrowsku za prywatne środki była kilkukrotnie tańsza. Na przykład obiekt najwyższej klasy Elit w stolicy Zagłębia Donieckiego kosztował 1,5 miliarda hrywien, czyli prawie miliard złotych.

Jurij Pawlenko twierdzi, iż związane jest to ze wzrostem inflacji oraz koniecznością przeprowadzenia dodatkowych prac, wskazanych przez ekspertów UEFA, którzy kontrolują przygotowania Ukrainy do Euro 2012. Dotyczą one przede wszystkim bezpieczeństwa widzów turnieju.

Modernizacja stadionu Olimpijskiego od samego początku opierała się o niejasne zasady. Ministerstwo Sportu pozbyło się wyłonionego w przetargu projektanta z Tajwanu i zastąpiło go niemiecką spółką GMP. Podwykonawcą została stołeczna firma budowlana Kyiwmiskbud. W obydwu przypadkach nie zorganizowano przetargów.

Kwestię Euro 2012 wspiera prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, który chce poprawić finansowanie miast, które będą gospodarzami Euro. Juszczenko dąży do tego by w latach 2010-2012 nasze miasta ukraińskie uzyskały preferencje, dotyczące przekazywania pieniędzy z miejscowego budżetu do budżetu państwa.  Obecnie miasta muszą dzielić się z budżetem centralnym, przez co brakuje środków na przygotowania do Euro 2012.

W maju obradujący w Bukareszcie Komitet Wykonawczy UEFA uznał, że na razie jedynym pewnym gospodarzem rozgrywek po stronie Ukrainy jest Kijów, nie wiadomo jednak, czy zdoła utrzymać on prawo do przyjęcia finału turnieju. Kijów, Donieck, Charków i Lwów mają jeszcze czas na nadrobienie opóźnień w przygotowaniach. Ostateczny termin mija 30 listopada.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: PAP/EPA

logo footer