BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Produkty firmy Rockwool na Floating Arena w Szczecinie

Basen olimpijski Floating Arena w Szczecinie to doskonały przykład realizacji przyszłych wymogów i przepisów dotyczących racjonalnego i uzasadnionego ekonomicznie gospodarowania energią. Wykorzystano na nim produkty do izolacji termicznej firmy Rockwool.

Niezależnie od faktu, że recast dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków - EPBD (Energy Performance of Buildings Directive) będzie obowiązywać budynki użyteczności publicznej dopiero od 2019, niektórzy już dziś zwracają uwagę na budynki i ich efektywność energetyczną.

To właśnie budynki użyteczności publicznej zużywają najwięcej energii. Pojawiają się przypadki, gdzie energooszczędność stanowi kluczowy element w najnowszych inwestycjach budowlanych. Wysoki standard energetyczny jest więc mocno akcentowany w przetargach publicznych, które ich dotyczą.

Oddany do użytku w 2010 roku basen olimpijski Floating Arena w Szczecinie to doskonały przykład realizacji przyszłych wymogów i przepisów dotyczących racjonalnego i uzasadnionego ekonomicznie gospodarowania energią. Basen olimpijski jest miejscem treningów, zawodów i szkoleń, dlatego zdecydowanie nie przypomina typowego, kolorowego, plastikowego aquaparku.

Basen olimpijski Floating Arena w Szczecinie ma powierzchnię zabudowy 6 013 m2 i kubaturę 9 2831 m3, dlatego kwestie ocieplenia oraz wentylacji okazały się być poważnym wyzwaniem dla projektantów. Może właśnie dlatego Orłowski i Szymański zdecydowali się przekuć je w efektywny energetycznie atut obiektu?

Wysoką efektywność energetyczną Floating Areny uzyskano głównie dzięki ograniczeniu strat energii i ciepła poprzez właściwą termoizolację przegród obiektu oraz zastosowaniu skutecznych metod odzyskiwania ciepła. Istotnym elementem w projekcie są izolacje termiczne. W przypadku dachu zastosowano niepalną izolację ze skalnej wełny mineralnej ROCKWOOL - MONROCK MAX o wartości współczynnika przewodzenia ciepła 0,039 W/mK. Produkt ten znajduje zastosowanie w izolacji stropodachów niewentylowanych (dachów płaskich) bezpośrednio pod powłokowe pokrycia dachu, zarówno w układzie izolacji jedno, jak i dwuwarstwowej.

Ponadto, by zmniejszyć koszty wynikające ze strat ciepła na wentylacji, przewody i kanały wentylacyjne zaizolowane zostały matami ze skalnej wełny - ALU LAMELLA MAT. Produkty te przeznaczone są do izolacji termicznej, akustycznej i przeciwkondensacyjnej kanałów wentylacyjnych. Ich odporność i sprężystość pozwala na idealne dopasowanie do izolowanego elementu, ponieważ maty utrzymują swoje właściwości i parametry nawet na zagięciach czy narożnikach. Dodatkowo projektanci wykorzystali między innymi innowacyjny system odzysku ciepłej wody z natrysków, zaizolowany skalną wełną FLEXOROCK oraz OTULINĄ ROCKWOOL, przeznaczonymi do izolacji wszelkiego rodzaju rurociągów parowych, c.o., c.t., c.w.u. czy węzłów cieplnych. Produkty te idealnie nadają się do izolacji wszelkich kolan i zgięć, bez konieczności wycinania segmentów. W budynku zastosowano najnowocześniejsze urządzenia wentylacyjne z bardzo efektywnym systemem odzysku ciepła, redukując w ten sposób zapotrzebowanie obiektu na energię niezbędną do ogrzewania czy wentylacji.

Jak się okazało, w przypadku basenu, odpowiednia termoizolacja w połączeniu z wydajną wentylacją ma istotny wpływ na stworzenie optymalnego mikroklimatu na terenie obiektu. Oprócz utrzymania ciepła na terenie całej Floating Areny - na czym szczególnie zależało architektom - eliminuje ryzyko dyskomfortu termicznego, wilgotności, zaparowania, korozji, czy nawet pleśni. Ponadto, zintegrowane i odpowiednio zaprojektowane rozwiązania, poza znaczącą korzyścią dla środowiska, pozwoliły zapewnić przyjazne warunki oraz duży komfort pracy dla trenerów i zawodników.

źródło: Rockwool
zdjęcie: www.mosrir.szczecin.pl

logo footer