BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Warszawska straż szykuje się na Euro 2012

Warszawska straż miejska przygotowuje się na Euro 2012. Ogłoszono między innymi przetarg na zakup nowych radiowozów oraz będą prowadzone specjalistyczne szkolenia językowe.

Rzeczniczka straży miejskiej, Monika Niżniak poinformowała, że warszawscy strażnicy miejscy mają do Euro 2012 otrzymać 55 nowych radiowozów, wśród nich 10 specjalistycznych, przystosowanych do przewozu osób nietrzeźwych. Przewozimy rocznie ok. 15-16 tys. osób nietrzeźwych, więc potrzebujemy samochodów, które będą bezpieczne dla osób, które transportujemy, dodała.

Modernizowany System Wspomagania Dowodzenia (SWD) poszerzony będzie o aplikację pozwalającą lokalizować stołeczne tramwaje. Strażnicy przechodzą specjalistyczne kursy i szkolenia, w tym językowe - wymieniała.

Centrala ma również przeprowadzić rekonesans sprzętu radiowego, takiego jak radiostacje i krótkofalówki. Jak powiedziała Niżniak, przetarg na nowe radiowozy już został ogłoszony. To jest pierwszy przetarg od ponad 5 lat na tak dużą liczbę samochodów. Będzie to uproszczona procedura ze względu na to, że terminy nas gonią, a chcielibyśmy, żeby one jak najszybciej weszły do służby. Mamy nadzieję, że w maju będziemy jeździć nowymi samochodami, zaznaczyła rzeczniczka.

Niżniak powiedziała także, że modernizacja Systemu Wspomagania Dowodzenia (SWD) jest już na ukończeniu. Kwestia kilku tygodni, kiedy zamkniemy prace nad tym systemem i przeniesiemy centralne stanowisko kierowania z Czerniakowskiej na Młynarską, dodała.

Rzecznik poinformowała, że system zawierać będzie między innymi aplikację pozwalającą pozycjonować tzw. zerwane połączenia. Dzięki Urzędowi Komunikacji Elektronicznej, który dał nam, jako jedynej straży miejskiej, dostęp do lokalizowania osób dzwoniących, dodała. Jak zaznaczyła, będzie to przydatne szczególnie w sytuacji, kiedy do Warszawy przyjadą zagraniczni turyści.

W czasie Euro 2012 telefon alarmowy straży 986 działać ma sprawniej, to znaczy więcej osób jednocześnie będzie mogło się na niego dodzwonić.

Stołeczni strażnicy doszkalają się też w językach obcych, taktyce oraz identyfikacji zagranicznych dokumentów tożsamości. Szkolenia językowe trwają, są dobrowolne i są prowadzone od kilku lat, powiedziała rzeczniczka. Nie zmuszamy strażnika do tego, by poszedł na język angielski. Jeśli chce, to mu to umożliwiamy, zaznaczyła. W ramach Euro 2012 miesiąc temu zakończył się przetarg na kursy językowe dla 200 funkcjonariuszy warszawskiej straży miejskiej.

W zakresie taktyki szkolenie przeszli strażnicy z wydziału specjalistycznego, którzy stanowią wsparcie dla oddziałów terenowych. Szkoleni już byli z zakresu taktyki i techniki w sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z agresywnym tłumem, powiedziała rzeczniczka straży miejskiej Monika Niżniak, i dodała: Do tego prowadzimy szkolenia dotyczące posługiwania się przez turystów różnego rodzaju dokumentami, tak aby strażnik, jeśli ktoś przedstawi mu jakiś dokument - czy to prawo jazdy, czy dokument tożsamości - wiedział, z jakim dokumentem ma do czynienia, jakie są w nim dane, czy jest to dokument oryginalny.

źródło: PAP
zdjęcie: Sxc.hu

logo footer