BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Model krakowskiej hali widowiskowo-sportowej poddany badaniom

Model hali widowiskowo-sportowej, która ma powstać w Krakowie zostanie poddany badaniu w tunelu aerodynamicznym, gdzie symulowane są m.in. obciążenia śniegiem dachów obiektu. Są to unikatowe badania w skali kraju.

Badania modelu krakowskiej hali widowiskowo-sportowej mają się odbyć w Laboratorium Inżynierii Wiatrowej Politechniki Krakowskiej.

Jak poinformowała rzecznik uczelni Małgorzata Syrda-Śliwa, krakowska hala jest drugim obiektem w Polsce objętym takimi badaniami. Pierwszym był Stadion Miejski w Poznaniu.

W tunelu aerodynamicznym laboratorium przeprowadzane są badania symulacyjne obciążenia śniegiem dachów hal głównej i treningowej. Służą one określeniu danych, niezbędnych do obliczeń statyczno-wytrzymałościowych konstrukcji obydwu hal. Jest to konieczne ze względu na bezpieczeństwo konstrukcji.

Badania modelu krakowskiej hali widowiskowo-sportowej służą też weryfikacji założeń przyjętych w projekcie budowlanym oraz wskazaniu ewentualnych oszczędności, gdy chodzi o zmniejszenie ciężaru głównej konstrukcji nośnej stalowej dachów obydwu hal.

Laboratorium Inżynierii Wiatrowej Politechniki Krakowskiej, którym kieruje prof. Andrzej Flaga, jest jedynym ośrodkiem naukowo-badawczym w Polsce, który wykonuje podobne badania cywilnych obiektów.

Zgodnie z planami hala widowiskowo-sportowa ma powstać w Parku Lotników Polskich w Czyżynach. Będzie to nowoczesny, odpowiadający międzynarodowym standardom wielofunkcyjny obiekt, który stanie się areną zawodów sportowych i imprez masowych. Na ruchomych i stałych trybunach będzie mogło zasiąść do 15 tysięcy widzów. Koszt budowy obiektu szacowany jest na ponad 360 mln zł.

źródło: www.budownictwo.abc.com.pl
zdjęcie: www.bip.krakow.pl

logo footer