BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Narciarski kask z panelem słonecznym

Instytut Fraunhofer IZM poinformował, że naukowcy z Niemiec skonstruowali kask narciarski wyposażony w system komunikacyjny, sterowany bezprzewodowo modułem Bluetooth i zasilany energią z panelu słonecznego, umieszczonego na górnej części kasku.

Narciarski kask z panelem słonecznym, który może być wykorzystany nie tylko podczas jazdy na nartach, ale i do jazdy motocyklem, skuterem lub motorowerem, opracowali specjaliści z Technische Universitat Berlin, Fraunhofer IZM oraz firmy Texsys. Kask ma na szczycie ogniwo słoneczne, a poza tym słuchawki stereofoniczne oraz mikrofon i moduł Bluetooth.

Całkowite zapotrzebowanie energetyczne urządzeń pokrywane jest przez moc pobieraną z ogniwa. Łączność ze smartfonem, np. połączenia przychodzące czy używanie odtwarzacza mp3, odbywa się bezprzewodowo, dzięki umieszczeniu modułu Bluetooth w rękawicy narciarskiej. W efekcie powstał kompletny bezprzewodowy system komunikacyjny, zintegrowany i o bardzo niewielkim ciężarze.

Naukowcy z Fraunhofer IZM użyli ogniw słonecznych o dużej wydajności, przekraczającej 20 proc. Ogniwa te są płaskie, z wysokiej jakości monokryształów krzemu, podzielonych na małe układy i przystosowanych do zaokrąglonego kształtu hełmu. Panel ogniw jest bardzo cienki, a jego podział na pojedyncze komórki powoduje, że nawet awaria jednej z nich obniża tylko moc ogniwa, nie wyłączając go całkowicie. Układ zamontowany w kasku obejmuje także część elektroniczną panelu oraz lekkie baterie, pozwalające na magazynowanie energii i dłuższe zasilanie sprzętu komunikacyjnego.

Na targach ISPO Munich wystawiony został w lutym prototyp kasku narciarskiego z panelem słonecznym; urządzenia z pierwszej serii przedprodukcyjnej zostaną pokazane na konferencji połączonej z wystawą "IDTechEx Energy Harvesting & Storage Europe 2012" w Berlinie, 15-16 maja. Kaski te mają kosztować około 300 euro.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie: www.izm.fraunhofer.de

logo footer