BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Kraków walczy o tytuł Europejska Stolica Sportu 2015

Kraków stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Sportu 2015. W piątek, 30 marca 2012 roku Prezydent Miasta Krakowa - Jacek Majchrowski oraz Prezes Stowarzyszenia Europejskich Stolic i Miast Sportu (ACES) - Gian Francesco Lupattelli oficjalnie ogłosili kandydaturę miasta do tego honorowego tytułu.

Przyjęcie kandydatury Krakowa do tytułu Europejska Stolica Sportu w 2015 roku jest wyrazem docenienia zasług władz samorządowych Krakowa dla rozwoju infrastruktury sportowej oraz popularyzowania zdrowego stylu życia wśród mieszkańców miasta, powiedział Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Doceniając społeczną, zdrowotną i promocyjną rolę sportu konsekwentnie inwestujemy w przedsięwzięcia służące jego rozwojowi, realizując jednocześnie cele, które doskonale korespondują z misją Stowarzyszenia ACES. Nasze osiągnięcia w dziedzinie sportu mogą być powodem do dumy, a uzyskanie przez Kraków prestiżowego tytułu Europejskiej Stolicy Sportu będzie nie tylko ukoronowaniem dotychczasowych działań, ale i otwarciem ich nowego etapu, dodał.

Kraków z pewnością jest doskonale przygotowany do tej kandydatury, podkreślał Gian Francesco Lupattelli, Prezes Stowarzyszenia Europejskich Stolic i Miast Sportu (ACES). Wyjaśnił także, że we wrześniu lub październiku br. do Krakowa przyjedzie komisja oceniającą kandydaturę (Kraków o ten prestiżowy tytuł walczy z Turynem). Zwycięzcę poznamy 7 listopada - decyzja o wyborze zostanie ogłoszona w Parlamencie Europejskim.

Dotychczas tytuł Europejskiej Stolicy Sportu otrzymały: Madryt (2001), Sztokholm (2002), Glasgow (2003), Alicante (2004), Rotterdam (2005), Kopenhaga (2006), Stuttgart (2007), Warszawa (2008), Mediolan (2009), Dublin (2010), Walencja (2011). Stambuł jest Europejską Stolicą Sportu 2012, natomiast Antwerpia otrzymała tytuł w roku 2013, a Cardiff w 2014 roku.

Europejska Stolica Sportu to tytuł nadawany przez Stowarzyszenie Europejskich Stolic i Miast Sportu (ACES) na rok jednemu z europejskich miast. Tytuł został ustanowiony w 1999 r.i przyznawany jest miastu za rozwój sportu, promocji zdrowia oraz za rozwój życia sportowego wśród mieszkańców miasta. Miasto, które otrzymało ten tytuł musi promować wydarzenia sportowe oraz zachęcać młodych ludzi do uprawiania sportu. Przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Sportu jest także wyróżnieniem za prowadzenie polityki zgodnie z zasadami odpowiedzialności społecznej oraz poszanowaniem zasad etycznych, ze świadomością ,że uprawianie sportu służy celom włączania społecznego, poprawie jakości życia, i integracji grup zmarginalizowanych.

źródło i zdjęcie: www.krakow.pl

logo footer