BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Powstanie nowa hala sportowa w Piekarach Śląskich

W Piekarach Śląskich powstanie nowoczesny kompleks rekreacyjny. Najpierw wybudowana zostanie hala sportowa, później kąpielisko miejskie. Prezydent Stanisław Korfanty i Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej podpisali list intencyjny w sprawie budowy kompleksu.

Najpierw ma powstać hala sportowa z pełnowymiarowym boiskiem. Planujemy wybudować ją na terenie, który obecnie należy do KWK "Piekary". Chodzi nam o to, żeby w tej przestrzeni powstała inwestycja, która będzie miała z jednej strony charakter publiczny, a z drugiej byłby czynnikiem miastotwórczym, wyjaśnia prezydent Stanisław Korfanty.

Hala sportowa w Piekarach Śląskich powstanie w okolicach ulicy Gimnazjalnej, w ścisłym centrum miasta, w pobliżu piekarskiego liceum ogólnokształcącego. Do południa wykorzystywana będzie przez uczniów szkoły, popołudniami - przez wszystkich chętnych. Lokalizacji hali w tym miejscu ułatwi także dostęp do niej kilkutysięcznej załodze kopalni. To będzie nowoczesny obiekt, z wielofunkcyjnym pełnowymiarowym boiskiem na 800 miejsc. Chcielibyśmy, żeby widownia była po jednej stronie boiska, co jest w naszym przekonaniu optymalnym rozwiązaniem w tego typu obiektach, mówi prezydent Korfanty. Władzom miasta zależy również na tym, by sam budynek hali był ciekawy pod względem architektonicznym.

Już w 2010 roku powstały trzy koncepcje przyszłego zagospodarowania terenów pokopalnianych. Wszystkie zogniskowane są wokół szybu wydobywczego i pamiątek, związanych z działalnością kopalni. Jednocześnie każda wizja przewiduje powstanie nowoczesnego obszaru, w którym skupiać mogłoby się życie kulturalne, rozrywkowe i handlowe miasta. Zakłada się powstanie obiektów mieszkalnych, a także rekreacyjnych typu hala sportowa, basen etc. Koncepcja urbanistyczna, łącząca tradycję górniczą z nowoczesnością, stwarza szansę na powstanie nowego Centrum – Rynku, który historycznie nie ukształtował się w naszym mieście.

Prezydent Stanisław Korfanty podkreśla, że co prawda jest to temat przyszłościowy, ale trzeba o nim myśleć już dzisiaj. Dlatego zleciliśmy opracowanie koncepcji, którą można będzie po zakończeniu działalności kopalni zrealizować. Oczywiście, kluczowe jest rozwiązanie kwestii własności terenu, który w większości należą obecnie do kopalni. Mam jednak nadzieję, że uda się nam dojść do porozumienia i zrodzi się szansa na utworzenie centrum miasta z prawdziwego zdarzenia. Chciałbym, żeby na terenach pokopalnianych powstała kiedyś przestrzeń, skupiająca życie kulturalne, rozrywkowe i handlowe miasta, dodaje prezydent.

Już teraz wybrana została nazwa kompleksu rekreacyjnego. Będzie on nosił nazwę "JULIAN" - dla upamiętnienia byłej Kopalni Węgla Kamiennego "Julian". Nazwa ma też podkreślać zaangażowanie górniczego partnera przedsięwzięcia, czyli Kompanii Węglowej S.A. i Kopalni Węgla Kamiennego "Piekary".

Planowany termin zakończenia budowy hali sportowej w Piekarach Śląskich to rok 2014.

źródło i zdjęcie: www.piekary.pl

logo footer