BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Podsumowanie fazy grupowej Euro 2012 w Polsce

Kibice i turyści zagraniczni bardzo dobrze oceniają fazę grupową Euro 2012 w Polsce. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez PBS podczas Mistrzostw w polskich Miastach Gospodarzach Euro 2012.

92 proc. badanych pozytywnie ocenia atmosferę panującą w trakcie Turnieju, a 85 proc. bardzo dobrze wypowiada się o organizacji Mistrzostw Polsce. Oceny obcokrajowców dla Euro 2012 w Polsce są lepsze od wyników podobnych badań przeprowadzonych podczas Euro 2008 w Austrii.

Przygotowujemy się w tym momencie już na półfinał, który zostanie rozegrany 28 czerwca w Warszawie, powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej Minister Sportu i Turystyki. Szczególnie istotny jest transport lotniczy podczas tej fazy turnieju, lotniska w Gdańsku i w Warszawie dzięki przeprowadzonym inwestycjom działają bez zarzutów, dodała Joanna Mucha.

Oprócz planów i operacji związanych z nadchodzącymi meczami, podczas konferencji zostały przedstawione wyniki badań wśród kibiców. Badania podsumowywały ocenę dotychczasowej fazy EURO 2012 wśród obywateli.

Badania zostały przeprowadzone przez PBS w czterech Miastach Gospodarzach Euro 2012 w dniach 8, 10, 16 i 18 czerwca, na łącznej grupie 4 tysięcy osób powyżej 15 roku życia. Zagraniczni kibice i turyści i kibice byli ankietowani przed, w trakcie i po meczu. Ponad 60 proc. z nich było po raz pierwszy w Polsce. Badania zostały przeprowadzone w 2 falach: 8 i 10 czerwca oraz 16 i 18 czerwca tak, aby możliwe było uzyskanie najbardziej wiarygodnych ocen obcokrajowców dla organizacji całej fazy grupowej Euro 2012 w Polsce.

Niemal wszyscy, bo aż 92 proc. respondentów deklaruje, że po powrocie do swojej ojczyzny poleci Polskę znajomym jako kraj atrakcyjny turystycznie i warty odwiedzenia. Blisko 80 proc. badanych twierdzi, że odwiedzi ponownie nasz kraj. Zagraniczni kibice bardzo dobrze ocenili transport kolejowy - pozytywnie na jego temat wypowiedziało się ponad 73 proc. ankietowanych. Obcokrajowcy bardzo pozytywnie odnieśli się również do wolontariuszy miejskich pracujących w trakcie Euro 2012 na lotniskach, dworcach kolejowych, w strefach kibica i przestrzeni publicznej Miast Gospodarzy. Ponad 90 proc. badanych, którzy korzystali z ich pomocy bardzo dobrze ją ocenia. Ogólna ocena organizacji stref kibica w Polsce jest również bardzo wysoka, to blisko 90 proc. pozytywnych wskazań wśród odwiedzających.

W fazie grupowej na stadionach i w strefach kibica bawiło się łącznie w Polsce 2 577 433 osób. W tym czasie doszło do 101 naruszeń porządku, co w porównaniu do skali imprezy, stawia Euro 2012 w Polsce w grupie najbardziej bezpiecznych międzynarodowych imprez tego typu. Potwierdzają to wyniki badania PBS - 85 proc. obcokrajowców czuło się w naszym kraju podczas Euro 2012 bezpiecznie.

Badania satysfakcji kibiców i turystów zagranicznych przeprowadzono również podczas Euro 2008 w Austrii. Pomimo, że ich wyniki były bardzo dobre, to oceny obcokrajowców osiągnięte w porównywalnych aspektach związanych z organizacją Mistrzostw w Polsce są znacznie lepsze. Pozytywnie o poziomie bezpieczeństwa w trakcie Euro 2008 w Austrii wypowiadało się 75% obcokrajowców, podczas gdy w Polsce jest to ponad 85 proc. Lepsze noty od zagranicznych kibiców Polska zyskała również w ogólnej ocenie organizacji Turnieju - w Austrii dobrze oceniło ją 68 proc. badanych, a w naszym kraju było to 85 proc.

źródło i zdjęcie: www.msport.gov.pl

logo footer