BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Otwarcie basenu w Środzie Śląskiej

Środa Śląska to jedna z najstarszych miejscowości na Dolnym Śląsku. Położenie przy dużych złożach gliny oraz historyczne obiekty wzniesione z cegieł skłaniają do stosowania tego materiału także w nowych inwestycjach, czego przykładem jest oddany właśnie do użytku nowy basen miejski.

Basen przy ul. Kilińskiego to dla mieszkańców Środy Śląskiej jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji. Do zabudowań z klasycznej cegły nawiązuje charakterem nowa pływalnia z klinkierową elewacją w czerwonym kolorze. O wyborze klinkieru zadecydowały także inne czynniki.

Wybierając materiał na elewację zwracaliśmy uwagę na parametry techniczne - chcieliśmy, żeby ściany posiadały wysoką termoizolacyjność, co pozwoli w przyszłości ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem. Dlatego zdecydowaliśmy się na przegrodę trójwarstwową z elewacją z cegły klinkierowej, mówi Piotr Dominiczak z Pracowni Architektonicznej Piotr Dominiczak i Mariusz Szczuraszek, która zaprojektowała obiekt.

Poza bardzo korzystnym współczynnikiem przenikania ciepła, cegły są trwałe, wytrzymałe i niezwykle odporne na wpływ różnych czynników zewnętrznych. Jest to ważna zaleta w przypadku obiektów użyteczności publicznej, ponieważ mniej trwałe materiały szybko wymagają remontu, który jest poważnym przedsięwzięciem administracyjno-logistycznym. Dla wyboru klinkieru nie bez znaczenia było też położenie przy dużym złożu gliny i bliskość zakładu produkcyjnego firmy Röben, którego cegły zastosowano na elewacji.

Oprócz tych bardziej bezpośrednich powodów, na naszą decyzję wpłynęła chęć nawiązania do tego, z czego słynie Środa Śląska, czyli skarbu średzkiego, opowiada Piotr Dominiczak. Klinkier, jako materiał szlachetny, długowieczny i wartościowy, może kojarzyć się ze skarbem. Inspiracją dla wykorzystania cegieł klinkierowych była również lokalizacja budynku. Jest on położony na wzgórzu, skąd roztacza się widok na piękny teren rekreacyjny ze stawem. Ukształtowanie terenu sprawiło, że budynek jest usytuowany na spadku – opada w stronę jeziora. Zastosowanie naturalnego materiału, jakim jest wypalana z gliny cegła klinkierowa, pozwoliło nie tylko na skuteczne rozwiązanie problemów technicznych, ale także na nawiązanie do naturalnego krajobrazu, wyjaśnia Piotr Dominiczak. Cegła doskonale oddaje charakter związania obiektu z ziemią, dodaje.

Basen w Środzie Śląskiej położony jest na zboczu przylegającym do zbiornika wodnego "Kajaki", co miało wpływ na formę obiektu. W kształtowaniu budynku istotnym elementem było dopasowanie jego architektury do rzeźby terenu, relacjonuje Piotr Dominiczak. Na długości pływalni różnica poziomów wynosi ok. 3,2 m. Spowodowało to konieczność "schodkowej" lokalizacji pomieszczeń, dodaje architekt.

Co więcej, północna część miasta, gdzie zlokalizowano basen, jest oddalona od przemysłowej strefy Środy Śląskiej i stanowi przede wszystkim miejsce rekreacyjne. Plany zabudowy przewidują w tej dzielnicy zabudowę jednorodzinną. Z tego względu nie chcieliśmy, żeby budynek pływalni zanadto wyróżniał się skalą, mówi Piotr Dominiczak. Aby basen nawiązywał do klimatu osiedla mieszkaniowego, zaprojektowano mocno rozczłonkowaną bryłę, w której ukryto funkcje budynku, a całość pokryto dachem o różnych stopniach nachylenia połaci (od płaskich po strome), a także o różnych kierunkach spadku. Dzięki temu pływalnia nie stanowi agresywnej dominanty w krajobrazie, nie przytłacza rozmiarem, tylko harmonijnie wpisuje się w krajobraz wzgórza i leżącego u jego stóp stawu.

Od strony formalnej basen w Środzie Śląskiej to trzykondygnacyjny budynek o łącznej powierzchni 3540,7 m² i kubaturze 12 950 m³. Obiekt wykonany jest w konstrukcji żelbetowej tradycyjnej, natomiast większość ścian wymurowano w technologii trójwarstwowej. Około 50 000 sztuk cegieł klinkierowych Melbourne czerwonych gładkich w formacie NF zapewnia ścianie osłonowej trwałość i estetykę. Warstwę izolacyjną stanowi hydrofobizowana wełna mineralna o grubości 12 cm. O termoizolacyjność warstwy nośnej dbają natomiast ceramiczne pustaki poryzowane marki Röben o grubości 24 cm. Fragmenty fasady zajmują duże okna, co nadaje jej lekkości i nowoczesności. Dachy strome pokryte są blachą tytanowo-cynkową, a płaskie - papą termozgrzewalną.

Projektanci wykorzystali różnice poziomów dla uzyskania walorów przestrzennych bryły obiektu oraz jako atut w kształtowaniu wnętrza. Najlepiej widać to w przypadku hallu wejściowego, który faktycznie obejmuje dwa poziomy budynku. Nad wejściem umieszczono antresolę kawiarni – przeszkloną i od strony fasady, i od strony hallu. Znajduje się ona w najbardziej eksponowanym punkcie obiektu i z tego miejsca można podziwiać sielski krajobraz wokół pływalni, a także szerszą panoramę miasta.

Dzięki przeszkleniom wewnętrznym, z wielu miejsc widać też halę basenową z najważniejszym w obiekcie basenem sportowym. Mieszkańcy Środy Śląskiej i okolicznych miejscowości mogą trenować na sześciu torach, w basenie o wymiarach 12,5 x 25 m i głębokości od 140 do 180 cm. Jeden tor na stałe zarezerwowany jest do nauki pływania, wyposażono go więc w pomosty wypłycające. W czasie zawodów basen sportowy można podziwiać z widowni, która ma ok. 165 miejsc siedzących. Na pływalni nie zabrakło również strefy rekreacyjnej, gdzie znajduje się mniejszy basen z gejzerem, masażem, grotą sztucznej fali i małą zjeżdżalnią.

W obiekcie jest też duża zjeżdżalnia z rynną o długości 47 m. Dzieci mogą spędzać czas w brodziku, zaś na starszych relaks w jacuzzi o wymiarach 2,25 x 2,25 m. Całości dopełniają pomieszczenia techniczne, pomieszczenia dla pracowników oraz szatnie, a także strefa fitness z zespołem saun i siłownią.

źródło i zdjęcie: Röben

logo footer