BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Hala widowiskowo-sportowa w Czyżynach zgodnie z planem

Zgodnie z harmonogramem przebiega budowa hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach. We wtorek, 9 października 2012 r., postępom prac przyglądał się Prezydent Jacek Majchrowski. Arena na 15 tys. widzów - największy tego typu obiekt w Polsce - ma być gotowa do końca 2013 roku.

Gotowa jest cała konstrukcja fundamentowa hali głównej, treningowej oraz garaży podziemnych, położono kabel dla zasilania elektroenergetycznego Hali, wykonano drogi technologiczne w obrębie placu budowy od strony drugiego wjazdu na plac z ul. Lema, informował Zbigniew Putaj, wiceprezes Agencji Rozwoju Miasta SA, miejskiej spółki odpowiedzialnej za budowę czyżyńskiej Areny, podczas wizytacji inwestycji.

Obecnie wykonywana jest konstrukcja ścian i słupów żelbetowych hali głównej, a także pozostałych elementów kompleksu, mówił wiceprezes Putaj. Na przyszły rok planowane jest dokończenie konstrukcji hali, wykonanie zadaszenia oraz elewacji wraz z montażem ekranu LED, a także przeprowadzenie robót wykończeniowych - wykonanie m.in. instalacji elektrycznych, wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i opadowej, elektrycznych, urządzeń gaśniczych wraz z systemem sygnalizacji pożaru, okablowania strukturalnego RTV SAT oraz telewizji dozorowej i sygnalizacji włamania. Na przyszły rok pozostaną też prace związane z drogami dojazdowymi i zagospodarowaniem terenu. Równoległe z robotami wykończeniowymi będziemy doposażyć obiekt w sprzęt i urządzenia niezbędne do funkcjonowania hali, wymieniał wiceprezes ARM SA. Cała inwestycja powinna się zakończyć w IV kwartale 2013 roku.

Robotom przy realizacji hali w Czyżynach przyglądał się Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Ta inwestycja nie tylko podniesie rangę Krakowa jako miasta dużych imprez sportowych i prestiżowych kongresów. Arena koło parku Lotników odmieni wizerunek dzielnicy Czyżyny i stanie się doskonałym łącznikiem między Nową Hutą a Śródmieściem, mówił Jacek Majchrowski.

Hala widowiskowo-sportowa w Czyżynach realizowana jest wg projektu przygotowanego przez konsorcjum firm Perbo - Projekt Sp. z o.o. z Krakowa oraz Modern Construction Systems Sp. z o.o. z Poznania. Wykonawcą robót budowlanych jest konsorcjum firm: Mostostal Warszawa (Lider) i Acciona Infraestructuras SA, Asseco Poland SA i Mostostal Puławy SA. Wartość umowy opiewa na kwotę ok. 397 mln złotych brutto.

Kompleks składa się z dwóch zasadniczych części: hali głównej przeznaczonej dla 15 tys. widzów oraz hali treningowej. Będą tam rozgrywane zawody o randze zarówno krajowej, jak i międzynarodowej, w co najmniej 18 dyscyplinach sportowych. W hali będzie można organizować też imprezy kulturalne, widowiskowo-estradowe, sportowo-rekreacyjne oraz imprezy kongresowo-wystawiennicze i ekspozycyjno-targowe.

Budowa hali w Czyżynach finansowana jest z kredytu, który zaciągnęła Agencja Rozwoju Miasta SA. Pieniądze na realizację inwestycji wyłożył bank PKO BP. Po wybudowaniu, operatorem imprez o charakterze kulturalnym i widowiskowo-estradowym (50 proc. planowanych wydarzeń) będzie Krakowskie Biuro Festiwalowe. W tym roku mają też zostać wyłonieni organizatorzy pozostałych rodzajów imprez.

Warto wiedzieć, że jedną z pierwszych dużych imprez sportowych, które odbędą się w czyżyńskiej arenie będą Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn (październik 2014). Nie wykluczone, że wcześniej, bo wiosną 2014 roku w hali odbędzie się międzynarodowy kongres europejskiej korporacji handlowej. Miasto ubiega się także o organizację w Czyżynach Mistrzostw Europy Mężczyzn w Piłce Ręcznej 2016 w budowanym obiekcie.

źródło i zdjęcie: www.krakow.pl

logo footer