BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Bezpieczeństwo na stadionach jednym z priorytetów

W 2013 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki planuje uruchomienie dwóch programów w zakresie bezpieczeństwa imprez sportowych: pierwszy to "Kibice Razem", drugi natomiast będzie promował zintegrowane podejście do problemu bezpieczeństwa imprez sportowych.

Tymi słowami zapoczątkowała spotkanie z piłkarskimi klubami należącymi do Ekstraklasy i I ligi Joanna Mucha, Minister Sportu i Turystyki.

Bardzo dziękujemy za możliwość spotkania z Panią Minister w tak szerokim gronie - piłkarskich klubów profesjonalnych. Takim spotkaniem podkreślamy, że od pewnego czasu współpraca klubów Ekstraklasy i I Ligi zaczęła nabierać właściwego tempa, nie tylko w kontekście zbliżających się wyborów w Polskim Związku Piłki Nożnej. To oczywiście bardzo ważny etap, ale stawiamy sobie za cel, że będziemy rozwijać tę współpracę o sprawy dotyczące organizacji i profesjonalizacji rozgrywek czy kwestie praw marketingowych i medialnych, powiedział Bogusław Biszof, prezes Zarządu Ekstraklasy SA.

Cieszę się, że efekt poprzedniego spotkania Pani Minister z prezesami i właścicielami klubów Ekstraklasy jest już widoczny. Kilkanaście dni temu rozpoczęły pracę wspólne grupy robocze z udziałem, m.in. przedstawicieli Ministerstwa i Ekstraklasy, które mają wypracować konkretne rozwiązania dotyczące wsparcia klubów w zakresie organizacji imprez masowych, systemu szkolenia czy stworzenia aktów prawnych mogących ułatwić funkcjonowanie klubom piłkarskim, dodał Bogusław Biszof.

Wykorzystajmy istniejącą infrastrukturę sportową


Kluczowe dla rozwoju adeptów piłki nożnej w Polsce jest możliwie najefektywniejsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury sportowej, kontynuowała Minister Mucha. Ministerstwo Sportu i Turystyki bierze w tym kontekście pod uwagę nie tylko obiekty powstałe z myślą o potrzebach reprezentacji narodowej, czy klubów działających w sporcie profesjonalnym, ale w nie mniejszym stopniu także obiektów przeznaczonych dla sportu amatorskiego oraz sportu dzieci i młodzieży. Obecnie z tematem tym związanych jest kilka zasadniczych problemów, w tym przede wszystkim problem niskiej frekwencji na stadionach piłkarskich podczas rozgrywek ligowych różnego szczebla oraz wykorzystania infrastruktury boiskowej, również typu Orlik, do szkolenia młodzieży w klubach piłkarskich, dodała Joanna Mucha.

Trenerzy i instruktorzy kluczem do sukcesu

Warunkiem koniecznym rozwoju polskiej piłki nożnej jest też wzrost liczby wykwalifikowanych trenerów i instruktorów, mówiła Minister Sportu. Joanna Mucha zapewniła o gotowości podległej Ministrowi Sportu i Turystyki Akademii Trenerskiej do uruchomienia specjalistycznych kursów i szkoleń, również z udziałem wybitnych ekspertów zagranicznych służących podnoszeniu kwalifikacji przez polskich szkoleniowców. Dodała również, że oczekuje od Polskiego Związku Piłki Nożnej uruchomienia programu rozwoju kadr trenersko-instruktorskich.

Bezpieczeństwo imprez sportowych jest priorytetem

W 2013 roku MSiT planuje uruchomienie dwóch programów w zakresie bezpieczeństwa imprez sportowych. Pierwszy adresowany będzie do środowisk kibicowskich i stanowił będzie kontynuację prowadzonego pod auspicjami spółki PL.2012 programu "Kibice Razem". Będzie to program ukierunkowany na tworzenie lokalnych centrów kibicowskich, we współpracy z klubami i jednostkami samorządu terytorialnego, propagujących prawdziwe wartości kibicowskie i przeciwstawiający się stadionowemu chuligaństwu.

Drugi program będzie promował tzw. zintegrowane podejście do problemu bezpieczeństwa imprez sportowych. Jego idea zrodziła się z dobrych doświadczeń analogicznego projektu, prowadzonego wspólnie przez mój resort, UEFA i Radę Europy przed EURO 2O12. Program ma na celu między innymi wypracowanie ogólnych standardów działania w procesie udzielania zgody na organizację imprezy masowej, bez względu na miejsce jej organizacji, a także integrowanie grona osób współodpowiedzialnych za ten proces na obszarze działania każdego klubu Ekstraklasy.

Nie zapominajmy o kobiecej piłce nożnej

Harmonijny rozwój współzawodnictwa sportowego, w równym stopniu mężczyzn i kobiet, powinien być podstawą strategii działania w każdym sporcie. Minister Sportu i Turystyki oczekuje od PZPN podjęcia zdecydowanych działań na rzecz rozwoju kobiecej piłki nożnej. Przykłady takich państw, jak Niemcy, Japonia, Szwecja czy Stany Zjednoczone, a także zainteresowanie współzawodnictwem sportowym w piłce nożnej ze strony dziewcząt, w tym w ramach Turnieju Orlika o Puchar Premiera, pokazują jak wielki potencjał kryje się w kobiecej odmianie tego sportu, podkreśliła Minister Mucha.

Sukces organizacyjny EURO 2012 pokazał, że Polska jest gotowa do organizacji wielkich wydarzeń sportowych. Osiągnięcie to należy wykorzystać do pozyskiwania kolejnych imprez rangi mistrzostw świata czy Europy w piłce nożnej, w różnych kategoriach wiekowych, a także imprez rangi mistrzowskiej w piłce nożnej kobiet, dodała Joanna Mucha.

Liczę na "nowe otwarcie" w polskiej piłce nożnej, na trwały powrót Polski do grona państw reprezentujących wysoki poziom sportowy umożliwiając tym samym skuteczną rywalizację w najważniejszych imprezach międzynarodowych, a polskim klubom systematyczne uczestnictwo w rozgrywkach europejskich pucharów, włączając w to Ligę Mistrzów, zakończyła swoje wystąpienie Minister Sportu i Turystyki.

źródło i zdjęcie: www.msport.gov.pl

logo footer