BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Wybrano najlepsze samorządy w Polsce

Poznaliśmy wyniki Rankingu "Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego", podczas konferencji zorganizowanej w gmachu Sejmu RP.

Współorganizatorem konferencji jest Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego, która również wspiera promocję najlepszych polskich samorządów, wyłaniając Laureatów Konkursu "Teraz Polska" dla Gmin. Patronat nad konferencją objęła Marszałek Sejmu Pani Ewa Kopacz.

Oceniany był rozwój wszystkich jednostek samorządowych w Polsce w 2011 roku, z zachowaniem podziału na 4 grupy: gminy wiejskie, miejskie, miejsko-wiejskie oraz miasta na prawach powiatu.

Pierwsze 10 najlepszych samorządów w każdej kategorii:

  • miasta na prawach powiatu: m.st. Warszawa, Poznań, Przemyśl, Sopot, Gdańsk, Krosno, Wrocław, Kielce, Katowice,Toruń
  • gminy miejskie: Krynica Morska, Łeba, Pruszcz Gdański, Puławy, Bieruń, Kołobrzeg, Węgrów, Lubawa, Sucha Beskidzka, Gorlice
  • gminy miejsko-wiejskie: Nowe Warpno, Polkowice, Międzyzdroje, Bogatynia, Ożarów Mazowiecki, Kórnik, Zbąszynek, Grodzisk Wielkopolski, Niepołomice, Swarzędz
  • gminy wiejskie: Kleszczów, Puchaczów, Kobierzyce, Tarnowo Podgórne, Suchy Las, Komorniki, Ornontowice, Rewal, Stepnica, Wielka Nieszawka.

Zrównoważony rozwój to taki, w którym poszczególne rodzaje zasobów gminnych (w tym zasobów naturalnych) są wykorzystywane racjonalnie, przez co rozwój gminy jest trwały i odbywa się bez szkody dla przyszłych pokoleń. Głównym celem tego zestawienia jest próba prezentacji najlepiej rozwiniętych miast i gmin w Polsce oraz analiza głównych czynników rozwoju. Racjonalne wykorzystywanie zasobów gminnych, wieloletni plan na jej rozwój, a przede wszystkim kontrola realizacji tego planu, przy jednoczesnej deklaracji do poszanowania środowiska naturalnego jest obecnie jednym z podstawowych i najważniejszych zadań każdej jednostki samorządowej.

Rokrocznie prof. Eugeniusz Sobczak z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej wraz ze swoim zespołem dokonuje porównania i oceny wszystkich polskich samorządów. Głównym celem takiego zestawienia jest prezentacja oraz nagrodzenie najlepiej rozwijających się jednostek, spośród wszystkich w Polsce. Ranking jest też podstawą do określania ich słabych i mocnych stron, co stanowi bazę do formułowania celów i uwzględniania najważniejszych czynników w dalszym ich rozwoju. Badanie oparte na danych Głównego Urzędu Statystycznego daje gwarancję niezależności i rzetelności rankingu, który przekrojowo pokazuje jak rozwijają się wszystkie gminy i województwa w Polsce.

Ranking opiera się na analizie 16 wskaźników GUS obejmujących trzy zasadnicze obszary funkcjonowania wszystkich jednostek samorządowych: gospodarczy, społeczny oraz ochronę środowiska.

źródło i zdjęcie: www.terazpolska.pl

logo footer